İş dünyası endişeli. TÜSİAD'dan yazılı açıklama geldi, hükümete çağrıda bulunuldu. Genel kabul görmüş iktisat kurallarına hızla dönülmesi istendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz indirim kararı ve Merkez Bankası'nın peş peşe faiz indirmesi sonrasında piyasalarda yaşanan yangın sürerken iş dünyasından da son günler de açıklama gelmeye başladı. TOBB, İSO'dan sonra TÜSİAD da yazılı bir açıklama yaparak iktidara çağrıda bulundu. Açıklamada, genel kabul görmüş iktisat bilimi kurallarına "hızla dönülmesi" çağrısı yapıldı.

Google Haberlere Abone ol
İş dünyası endişeli. TÜSİAD'dan yazılı açıklama geldi, hükümete çağrıda bulunuldu. Genel kabul görmüş iktisat kurallarına hızla dönülmesi istendi

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), resmi internet sitesi üzerinden bir açıklama yaparak, iktidara çağrıda bulundu.

"Son dönemde yaşadığımız istikrarsızlıklar sonucunda, denenmekte olan ekonomi programıyla amaçlanan sonuçlara erişilemeyeceği netleşmiştir" denilen açıklamada, genel kabul görmüş iktisat bilimi kurallarına "hızla dönülmesi" çağrısı yapıldı.

TÜSİAD'ın internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Son dönemde yaşadığımız istikrarsızlıklar sonucunda, denenmekte olan ekonomi programıyla amaçlanan sonuçlara erişilemeyeceği netleşmiştir.

 

TÜSİAD olarak, bu iktisadi çerçeve çizilmeden evvel de, süreç devam ederken de, erken faiz indirimi ile oluşan politikaların istikrarsızlık yaratacağına dair görüşlerimizi hem kamu kurumları hem de kamuoyuyla pek çok kez paylaştık. Bu sürecin TL’de şiddetli değer kaybı, enflasyonda hızlanma, yatırımları, büyümeyi, istihdamı baskılama ve en önemlisi ülke olarak fakirleşmemizle sonuçlanma riskini vurgulamıştık.

İş dünyası endişeli. TÜSİAD'dan yazılı açıklama geldi, hükümete çağrıda bulunuldu. Genel kabul görmüş iktisat kurallarına hızla dönülmesi istendi - Resim : 2

Nitekim, yeni iktisadi tercihler kapsamında atılan adımların ardından güvensizlik ve istikrarsızlık ortamı oluşmuştur. Özellikle yurt içinde dövize olan talebin şiddetli ölçüde yükseldiğini, bunun da var olan tüm ekonomik dengeleri bozduğunu görmekteyiz.

"FAYDALANMASI BEKLENEN İHRACATÇILARIMIZ DAHİ ZARAR GÖRMEKTEDİR"

İzlenen ekonomi politikası yalnızca iş dünyası için değil, tüm vatandaşlarımız için yeni ekonomik sorunlar yaratmaktadır. Uzun dönemde de çok daha büyük yapısal problemlere yol açma riski artmıştır. En fazla faydalanması beklenen ihracatçılarımız dahi bu ortamdan zarar görmektedir.

Tüm bunların sonucunda, son dönemde ekonomide oluşan hasarın tespitini yapıp öncelikle serbest piyasa işleyişi çerçevesinde, tüm paydaşların desteğinin alındığı, genel kabul görmüş iktisat bilimi kurallarına hızla dönülmesinin gereği açıktır.

İş dünyası endişeli. TÜSİAD'dan yazılı açıklama geldi, hükümete çağrıda bulunuldu. Genel kabul görmüş iktisat kurallarına hızla dönülmesi istendi - Resim : 3

"GÜVEN ORTAMININ OLUŞTURULMASI ELZEMDİR"

Ülkemizde “kurumsuzlaşma” sorununa daha önce de işaret etmiş, kalkınmamız için gerekli yaklaşımı “Yeni Bir Anlayışla Geleceği İnşa: İnsan, Bilim, Kurumlar” adlı çalışmamız ile kamuoyuyla paylaşmıştık. Ülke ekonomimize fayda sağlayacak, öngörülebilirliğin, yatırım ortamının ve kalkınmanın önünü açacak kural bazlı politikaları hayata geçirmeliyiz. Kurumların ve kuralların kapsayıcı ve etkin şekilde güçlendirilmesi başta olmak üzere atılacak adımlar ülkemizde güven ortamının oluşması için elzemdir. TÜSİAD olarak bu istikamette atılacak doğru adımlara katkı vermeye hazırız.

KILIÇDAROĞLU, "TÜSİAD BAŞKANINI ARADIM" DEMİŞTİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın aldığı faiz kararının ardından döviz kurları kontrolden çıkmış, dolar/TL kuru dün bir ara 17.14 seviyesine kadar yükselmişti. Yükselişin ardından Merkez Bankası dövize müdahale etmişti. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, "TÜSİAD Başkanı'nı aradım. Ülke yangın yeri. Aklî melekelerini kaybetmiş bir şahsın ülkeyi intihara sürüklemesini mi seyredeceğiz? Herkes konuşmalı artık, herkes" ifadelerini kullanmıştı.

 

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin