İran ile tutuklu takası yapıldı. 5 ABD'li iki İranlı serbest bırakıldı

ABD'de Joe Biden yönetimi yetkilileri, İran ile gerçekleştirdikleri tutuklu takası anlaşması çerçevesinde, İran'da hapsedilen 5 ABD vatandaşının serbest bırakıldığını duyurdu. ABD'de bulunan iki İran vatandaşı da bu kapsamda serbest bırakıldı.

Google Haberlere Abone ol
İran ile tutuklu takası yapıldı. 5 ABD'li iki İranlı serbest bırakıldı

Beyaz Saray yetkilileri, ABD basınına yaptığı açıklamada, İran'da tutuklu bulunan 5 ABD vatandaşının serbest bırakıldığını bildirdi.

ABD vatandaşları ile 2 aile üyesinin birkaç saat önce bir uçakla İran'dan ayrıldığını belirten yetkililer, bu kişilerin öncelikle sağlık kontrolleri için Katar'ın başkenti Doha'ya gideceğini kaydetti.

Yetkililer, söz konusu kişilerin sağlık kontrollerinin ardından ABD hükümetine ait uçakla ülkelerine döneceğini aktardı.

İran ile ABD arasında tutuklu takası anlaşması kapsamında ABD tutuklu İran vatandaşları Moein Ansari (solda) ve Reza Sarhangpour (sağda), serbest bırakıldı. Katar'a gelen Sarhangpour ve Ansari Doha Havaalanında basın mensuplarına poz verdi.

İran ile tutuklu takası yapıldı. 5 ABD'li iki İranlı serbest bırakıldı - Resim : 2

İRAN'IN GÜNEY KORE'DE BLOKE EDİLEN VARLIKLARI KATAR'DAKİ BANKA HESAPLARINA YATIRILDI

Öte yandan İran Merkez Bankası Başkanı Muhammed Rıza Ferzin, bugün başkent Tahran'da yaptığı basın açıklamasında, "Doha yönetiminden Katar'daki İran banka hesaplarının etkinleştirildiğine dair bilgi aldıklarını" aktarmıştı.

Ferzin, ABD ile varılan mahkum takası anlaşması çerçevesinde serbest bırakılan varlıklarının 5 milyar 573 milyon 492 bin avro olarak İran fonlarının Katar'daki banka hesaplarına yatırıldığını belirtmişti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani ise ABD vatandaşı 5 mahkumun bugün serbest bırakılacağını duyurmuştu.

ABD İLE İRAN ARASINDA MAHKUM TAKASI ANLAŞMASI

ABD ve İran medyasında yer alan haberlerde, İran'ın Güney Kore'de dondurulmuş 6 milyar dolarının serbest bırakılması karşılığında iki ülkenin tutuklu takası yapacağı bilgisi paylaşılmıştı.

Beyaz Saray, 10 Ağustos'ta, İran'da tutuklu 5 ABD vatandaşının cezaevinden çıkarılıp ev hapsine alındığını doğrulamıştı.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Başmüzakereci Ali Bakıri de ABD ile yürütülen tutuklu değişimine ilişkin müzakerelerde yaşanan gelişmelere dikkati çekerek, İran'ın dondurulmuş varlıklarının ve ABD'de tutuklu bulunan çok sayıda İran vatandaşının serbest bırakılacağını kaydetmişti.

İran Merkez Bankası Başkanı Muhammed Rıza Ferzin, 12 Ağustos'ta, Güney Kore'de dondurulan varlıklarının blokajının kaldırıldığını açıklamıştı.

Kaynak: A.A
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin