iPhone 6 Türkiye'de ne kadara satılacak?

Apple, yeni telefon modelleri olan iPhone 6 ve daha geniş ekranlı modeli iPhone 6 Plus ile ilk kez giyilebilir akıllı saat Apple Watch'ı kamuoyuna tanıttı.

Google Haberlere Abone ol
iPhone 6 Türkiye'de ne kadara satılacak?

Apple, teknoloji meraklılarının sabırsızlıkla beklediği yeni ürünlerini Cupertino'da düzenlediği törenle tanıttı. 30 sene önce Steve Jobs'ın Macintosh'u açıkladığı Cupertino'daki Flint Center'da yapılan tanıtımda iPhone 6'nın 4.7 inç ekran genişliği ve 6.9 mm kalınlığa, iPhone 6 Plus'ın ise 5.5 inç ekran genişliği ve 7.1 mm kalınlığa sahip olduğu duyuruluken, ilk giyilebilir teknoloji ürünü olan akıllı saati Apple Watch meraklıların beğenisine sunuldu. Akıllı saatin isminin, daha önce çeşitli mecralarda yer alan haberlerde iWatch olacağı öne sürülmüştü. 



ABD'de 19 Eylül'de piyasa çıkacak modellerden iPhone 6'nın iki yıl sözleşmeli fiyatı bellek büyüklüğüne göre 199 dolardan, iPhone 6 Plus'ınki ise 299 dolardan başlayacak. 



Yeni iPhone'lar 19 Eylül'de ABD ile birlikte, Kanada, İngiltere, Fransa, Almanya, Avustralya, Japonya, Singapur ve Hon Kong'da satışa sunulacak. Yıl sonuna kadar yeni cihazların 115 ülkedeki mağazalarda olması planlanıyor.



Apple Watch ise iPhone 5, 5c, 5s, 6 ve 6 Plus modelleriyle çalışma özelliğine sahip olacak. 2015 başında satışa sunulacak saatin fiyatının 349 dolardan başlayacağı duyuruldu. Saatler Apple Watch, Watch Sport ve Watch Edition adları verilen üç farklı tarzda satılacak.



Apple Watch özellikle sağlık ve spor uygulamalarını kullanacaklar için önemli kolaylıklar getiriyor. Spor aktiviteleri, yürünen adımlar, koşulan mesafe, yakılan kalori gibi istatistikleri hesaplayan saat, kalp ritmini de ölçüyor.



Saatin metal, deri ve plastik kordonlu modelleri bulunuyor.  



ApplePay



Apple, yeni cihazların yanı sıra iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modelleri ile çalışan yeni ödeme sistemi ApplePay'i de dünyaya duyurmuş oldu. Şirketin, American Express, MasterCard, Visa ve önde gelen perakende zincirleri ile anlaşma yaptığı ve bu kartların Apple'ın ödeme platformunda kullanılabileceği kaydedildi.



NFC adı verilen sistemde kredi kartı bilgileri ve numaralarının toplanmadığı, sadece kullanılan telefonda tutulan numaranın alış veriş yapılan kurumlara da verilmediği belirtildi. "Cüzdanlara veda" sloganı ile tanıtılan uygulamada ödeme sırasında TouchID sensörüne dokunularak ödeme yapılabiliyor. 



Kredi kartlarının bu sistemde kullanılabilmesi için telefonla kartların fotoğrafı çekilerek telefonun Passbook hesabına kaydediliyor. Apple tarafından onaylanan hesaplarla alışveriş sırasında ödeme yapılıyor.



Türkiye'de 26 Eylül tarihinde satışa çıkacak iPhone 6'nın Türkiye'deki satış fiyatları ise şöyle:



16 GB iPhone 6: 2 bin 349 TL

64 GB iPhone 6: 2 bin 649 TL 

128 GB iPhone 6: 2 bin 949 TL



iPHONE 6 PLUS FİYATLARI



16 GB iPhone 6 Plus: 2 bin 649 TL 

64 GB iPhone 6 Plus: 2 bin 949 TL

128 GB iPhone 6 Plus: 3 bin 249 TL.


Sıradaki Haber İçin Sürükleyin