İnsanlık dışı uygulama! Taliban yönetimindeki Afganistan'da ilk kez bir hükümlü halka açık bir şekilde idam edildi. Yüzlerce kişi katılıp izledi

Taliban 15 Ağustos 2021'de Afganistan'da yönetime gelmesinden bu yana ilk kez bir cinayet hükümlüsünü halka açık bir şekilde idam etti. Taliban Sözcüsü, Farah ilinin batısında yapılan idama, yüzlerce kişinin ve Kabil'den üst düzey Taliban yetkililerin katıldığını belirtti.

Google Haberlere Abone ol
İnsanlık dışı uygulama! Taliban yönetimindeki Afganistan'da ilk kez bir hükümlü halka açık bir şekilde idam edildi. Yüzlerce kişi katılıp izledi

Taliban 15 Ağustos 2021'de Afganistan'da yönetime gelmesinden bu yana cinayetten hüküm giyen bir kişiyi ilk kez halka açık şekilde idam etti.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, yaptığı açıklamada, Farah ilinin batısında yapılan idama, yüzlerce kişinin ve Kabil'den üst düzey Taliban yetkililerin katıldığını belirtti.

Mücahid, idam cezası kararının "çok dikkatli bir şekilde" alındığını, kararın ülkede yetkili 3 üst düzey mahkeme ve Taliban lideri Molla Hibetullah Ahundzade tarafından onaylandığını ifade etti.

Kurbanın ailesinin şikayette bulunması üzerine Tajmir adlı suçlunun Taliban güvenlik güçleri tarafından tutuklandığı kaydeden Mücahid, suçlunun cinayeti itiraf ettiğini söyledi.

Suçlunun, 5 yıl önce başka bir adamı öldürmekten, motosikletini ve cep telefonunu çalmaktan hüküm giydiği belirtildi.

Taliban'ın 1990'ların sonunda Afganistan'ı yönettiği dönemde, Taliban mahkemelerinde halka açık idamlar, kırbaç ve taşlama cezaları uygulanmıştı.

Kaynak: A.A
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin