İnanılmaz görüntü. 2 fincan kahve içince beyin böyle oluyormuş! Kahve içtikten sonra beynin görüntüsü ortaya çıktı

Kahvenin bir çok faydası olduğu gibi dozunda tüketilmediği taktirde zararları da mevcut. Bilim dünyası da kahvenin zararları ve faydalarıyla ilgili araştırma üzerine araştırma yapıyor. Sosyal medyada bir bilim hesabından paylaşılan videoda ise günde 2 fincan kahve içenlerin beyninde nasıl bir hareketlenme olduğunu ortaya çıkardı.

Google Haberlere Abone ol
İnanılmaz görüntü. 2 fincan kahve içince beyin böyle oluyormuş! Kahve içtikten sonra beynin görüntüsü ortaya çıktı

Hastalıklara yakalanma olasılığının azaltılması için sağlıklı ve dengeli beslenme oldukça önemli bir role sahiptir.

Tüm besin gruplarından yeterli ve dengeli olarak içeren bir beslenme düzenine ek olarak antioksidan ve biyoaktif bileşenleri bol miktarda içeren bazı besin türlerinin diyete eklenmesi, sağlık açısından oldukça önemli faydaları da beraberinde getirebilir.

Bunlar arasında en yaygın olarak bilinenlerden bir tanesi de kahvedir. Sağlık üzerindeki olumlu etkileri uzun yıllardır bilinen kahve, sağlıklı bireyler için düzenli olarak tüketilmesi gereken değerli bir besin türüdür. 

Medicalpark sitesindeki bilgilere göre kahvenin faydaları şöyle sıralanıyor:

İçeriğinde yer alan yararlı bileşenler sayesinde ruhsal ve bilişsel fonksiyonlar başta olmak üzere genel olarak sağlık durumunu iyileştirmeye yardımcı olan kahve, pek çok hastalıktan korunmada da oldukça etkilidir. Zihni açması, uyanıklığı & enerji düzeyini arttırması ve zindelik sağlaması gibi etkileriyle bilinse de kahvenin faydaları bununla sınırlı değildir.

Kahve, faydaları ve hastalıklar üzerindeki etkileri konusunda bilimsel araştırmalara sıklıkla konu olan besin türlerinden bir tanesidir. Hem ülkemizde hem de dünyada içecek olarak yaygın olarak tüketilen kahve, aynı zamanda cilt bakım ürünlerinde de sıklıkla kullanılan bir bitki türüdür. İşte kahvenin sağlık üzerindeki çok önemli faydalarından bazıları...

Kahvede bol miktarda bulunan kafein adlı bileşen, tüketimin ardından hızla kana karışarak beyine ulaşır. Burada üretilen ve uyku haline neden olan adenozin adlı nörotransmitteri inhibe ederek (bloklayarak) uyanıklığı arttırır, enerji düzeyini yükseltir. Bu sayede gün içerisinde hissedilen yorgunluğu önler. Aynı zamanda zihni açarak iş verimliliğini ve konsantrasyonu arttırır. Beyindeki bu etkisi sayesinde kahvenin aynı zamanda ruh halini, hafızayı, reaksiyon süresini ve genel anlamda bilişsel fonksiyonları iyileştirdiğini gösteren pek çok bilimsel çalışma mevcuttur.

Kahve, fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişilerin bu amaçlarına ulaşmasına yardımcı olabilecek oldukça değerli bir besin türüdür. Bunun nedeni metabolizma hızını önemli ölçüde arttırarak yağ yakımını hızlandırmasıdır. Vücutta bulunan yağların parçalanmasına ve ortaya çıkan serbest yağ asitlerinin enerji üretiminde kullanılabilmesine yardımcı olan kahve, bu olumlu etkilerine karşın sade olarak tüketildiğinde sıfıra yakın bir kalori içeriğine sahiptir. Bu nedenle zayıflama diyeti uygulayan sağlıklı bireyler, diyetlerini desteklemek ve kilo vermelerini hızlandırmak adına günde 2 fincan sade kahve tüketebilirler.

Kahve ayrıca Fiziksel Performansı Arttırır, Önemli Mikronutriyentler İçerir, Alzheimer, Parkinson ve Demans Hastalıklarına Karşı Korur ve Kansere ve Kardiyovasküler Hastalıklara Karşı Koruma Sağlar...

Kahvenin faydalarıyla ilgili ise çok dikkat çeken bir paylaşım yapıldı. Sosyal medyada 750 binin üzerinde takipçisi olan paylaşımda 2 fincan kahve içildiği takdirde beyinde neler olduğu görülüyor.

Video paylaşılırken şu ifadeler kulalnıldı: 2 fincan kahvenin beyinde oluşturduğu sinirsel hareketlilik ve EEG gücü değişikliği.. En çok etki alfa dalgalarında. Bu; Zihinsel rahatlama, beynin bir düşük vitese geçmesi ve tepki vermek için hazır olması demek.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin