İlber Ortaylı canlı yayında ilk kez...

Tarihçi, yazar ve akademisyen Prof. Dr. İlber Ortaylı, kariyerindeki ilk online imza günü etkinliğinde D&R’ın konuğu oldu. İlber Ortaylı canlı yayında özel açıklamalar yaptı.

Google Haberlere Abone ol
İlber Ortaylı canlı yayında ilk kez...

Tarihçi, yazar ve akademisyen Prof. Dr. İlber Ortaylı, kariyerindeki ilk online imza günü etkinliğinde D&R’ın konuğu oldu. Ece Vahapoğlu moderatörlüğünde gerçekleşen canlı yayında “Eski Dünya Seyahatnamesi” kitabını ilk kez imzalayan Ortaylı, ilgi odağı oldu. Okurlar D&R canlı yayınında İlber Ortaylı ile iletişim kurma fırsatı da yakaladı. Vahapoğlu, takipçilerden gelen mesajları canlı yayında İlber Ortaylı’yla paylaştı.

İlber Ortaylı, online imza gününde eski dünyanın bilinmeyenlerine, seyahat etmenin önemine ve modern dünyanın getirdiklerine değindi. Kendini seyyah değil seyahat etmeyi seven biri olarak tanımlayan Ortaylı, seyahat etmenin işinin bir parçası olduğunu söyledi. Ortaylı, yalnızca kitap okuyarak coğrafya ve tarih öğrenilemeyeceğini belirtirken gezip görmenin de önemli olduğunu vurguladı.

‘Eski Dünya’ tanımına da açıklık getiren usta tarihçi, “Bizim açımızdan rönesanstan sonra keşfedilip gelişen kıtalar var. Amerika kıtası, Avustralya, Okyanus adaları, Afrika’nın bazı yerleri… Dünyanın geri kalanı için bu tabiri kullanıyoruz. Örneğin, Roma çağından beri gezginlerin, coğrafyacıların kaleme alıp tasvir ettikleri bir dünya var. Çoğumuz orada yaşıyoruz aslında. Biz ona ‘Eski Dünya’ diyoruz. Çünkü ne de olsa oraları çağdaş yaşamış, uygarlığı oluşturan en eski parçalar.” dedi.

‘Ben seyahat etmeyi çok seviyorum ve tavsiye ediyorum’ diyen İlber Ortaylı, “Eski her zaman özlenir. Modern dünya her yerde birbirine benziyor. İnsanlar benzeşiyor, binalar, zevkler, dinlenen müzikler benzeşiyor. Dünya’da büyük bir benzeşme var. Bu hiç hoş değil” dedi.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin