İlaç bulunmuyor, eczaneler alarm veriyor! Bakanlık harekete geçti. İlaçta yeni düzenleme geliyor

Bazı ilaçlar bulunamıyor, hastalar eczaneden eli boş dönüyor. Eczaneler bir süredir alarm veriyordu. Maliye Bakanlığı harekete geçti. Şubat ayında yapılması planlanan düzenleme erkene çekildi.

Google Haberlere Abone ol
İlaç bulunmuyor, eczaneler alarm veriyor! Bakanlık harekete geçti. İlaçta yeni düzenleme geliyor

Eczanelerdeki ilaçların temini ve sektörün desteklenmesi için hareket geçen Hazine ve Maliye Bakanlığı, şubat ayında yapılması planlanan ilaç fiyatı düzenlemesini öne çekmek için çalışmalara başladı.

Son dönemde, küresel çapta yaşanan ham madde sorunu ve artan maliyetler sağlık sektörünü olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Yurt içinde de mevsimsel etkilerle reçete sayısındaki artışa bağlı olarak, ilaç talebindeki yoğunluk sebebiyle bazı ilaçların temininde zorluklar yaşanıyor.

AA muhabirinin Hazine ve Maliye Bakanlığından edindiği bilgilere göre, vatandaşların eczanelerdeki bazı ilaçlara erişemediklerine dair son dönemde artan şikayetler üzerine Bakanlık devreye girdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, ilaç fiyatlarında şubat ayında yapılması planlanan düzenlemeyi, sektörün tedarik, üretim ve planlamalarına destek olmak amacıyla öne çekmeye hazırlanıyor.

Düzenlemeyle, ham madde temini, üretim maliyetlerindeki artış ve üretim planlaması konusunda sektöre destek olacak uygulama hayata geçirilerek vatandaşların ilaca zamanında erişimi sağlanacak.

Kaynak: A.A
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin