İki öğrenci intihar edince rektör harekete geçti. İntihara meyilli 19 öğrenci destek verilerek tekrar hayata döndürüldü

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü İsmail Hakkı Özölçer, iki öğrenicin intiharından etkilendi. Ardından Psikolojik Danışma ve Rehberlik Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin kurdu. Özölçer intihara meyilli 19 öğrenciye destek vererek engellediğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol
İki öğrenci intihar edince rektör harekete geçti. İntihara meyilli 19 öğrenci destek verilerek tekrar hayata döndürüldü

Zonguldak’ta, geçen yıl Nisan ayında 4 gün ara ile 2 öğrenci, yaşamına son verdi. İntihar olaylarının önüne geçmek Bülent Ecevit Üniversitesi yönetimi, 30 Mayıs 2022’de ‘Psikolojik Danışma ve Rehberlik Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni hayata geçirdi.

Merkez, dönem başında öğrenci bilgi sistemi üzerinden yapılan anketle 17 binden fazla öğrencinin bilgilerini topladı. Şu an 700’den fazla aktif danışanı bulunan merkez, hem bireysel talep hem de arkadaşların isteğiyle yapılan bildirimlerle intihara meyilli 19 öğrenciyi tespit ederek müdahale etti.

Merkezin kurulmasının ardından bir daha intihar olayı yaşanmadı.  

ATANDIĞI HAFTA 2 İNTİHAR OLMUŞTU 

Rektör olarak atanmasının ilk haftasına 2 öğrencinin intiharıyla başladığını belirten Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, olayların kendisini derinden etkilediğini söyleyerek, “Daha önce aklımda öğrencilere destek için bir birim oluşturma fikrim vardı. Bu olaylardan sonra bu öğrenci destek ofisi fikrimi, PDR destek ofisi şekline çevirme fikrim oluştu” dedi. 

Rektör Özölçer, öğrencilere maddi- manevi desteğin yanı sıra psikolojik danışmanlık verilmesini sağladıklarını vurgulayarak, “Bu tür çok vaka var, arkadaşlarının söylemesi sonucu evlerine giderek aldığımız, psikolojik desteğe ihtiyacı olan yaklaşık 19 intihara meyilli öğrenciyi tespit ettik. Bize emanet edilmiş çocuklara hizmet için elimizden gelen her türlü desteği sağlıyoruz. İş arıyorsa iş sorununu çözmeye çalışıyoruz ama en önemlisi 19 öğrencimizin intihardan geri döndürülmesi olmuştur.” diye konuştu. 

‘ÖĞRENCİ SİNYALİ VERİYOR’ 

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Okan Bilgin, dönem başında öğrencilere çevrim içi anket yaparak veri topladıklarını belirtip, şöyle konuştu: 

“Ön görüşmelerimizi yaptık ve gerekli yönlendirmelerimizi yaptık. Anahtar kelime aslında kolay ulaşabilirlik. İntihar durumunda öğrenci aslında sinyali veriyor, bir yardım çağrısı, bir hayatta kalma içgüdüsü var aslında insanın. Etrafına o sinyali veriyor ama bu sinyali alabilmek lazım." dedi.

 

Kaynak: DHA
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin