İdlib'de neler oluyor? Erdoğan ve Putin görüşmesine 24 saat kala TSK ve Rus birlikleri alarmda!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında Soçi’de yapılacak görüşmeye 24 saat kaldı. Ancak İdlib bölgesindeki hareketliliğin her zamankinden fazla olduğu belirtildi. TSK ve Rus birlikleri ise alarmda...

Google Haberlere Abone ol
İdlib'de neler oluyor? Erdoğan ve Putin görüşmesine 24 saat kala TSK ve Rus birlikleri alarmda!

Gecenin haberi Al Arabiya’dan geldi. Al Arabiya Türk Askerleri’nin Suriye’nin kuzeyindeki Al Hasakah mevkiinde Rus Hava Kuvvetlerine bağlı bir helikopteri hedef aldığını iddia etti. Habere göre Rus helikopteri kendisine açılan ateşten kızıl ötesi güdümlü ısı çeken sistem sayesinde kurtuldu. Al Arabiya’nın haberinde başka ayrıntıya yer verilmedi.

Yine bölgeden gelen haberlere baktığımızda Türk Silahlı Kuvvetlerine ait ağır paletli araçların İdlib’in kuzeyindeki Kafr Lucien geçidinden bölgeye girdiği ileri sürüldü. Türk konvoyunun İdlib bölgesine doğru ilerlediği ve 20’den fazla zırhlı araçla topçu ve tankların olduğu öne sürülüyor. Bu haberin kaynağı da Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (Syrian Observatory for Human Rights)…

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında Soçi’de yapılacak görüşmeye 24 saat kala İdlib bölgesindeki hareketlilik her zamankinden fazla.

Rus basını ise görüşme öncesi Rusya yönetiminin bölgedeki Kürtlerle yani YPG ile müzakerelere başladığı yazıyor.

Rusya ve YPG’nin müzakerelere başlaması başlı başına bir olay.

Türkiye yakın müttefiki ABD’yi YPG’ye verdiği destek nedeniyle suçlarken Soçi Zirvesi öncesi Rusya’nın YPG ile masaya oturması için ne denecek merak ediliyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin iddiasına göre İdlib bölgesine giren TSK unsurları Tel Balyon’da bulunan diğer TSK birlikleriyle buluştu ve bölgeye en hakim ve en yüksek tepesinde konuşlandı.

Bazı kaynaklar Rusya ve Suriye Ordusu’na ait birliklerin Soçi Zirvesinden sonra İdlib’e operasyon planladıklarını yazıyor. Rus medyasına göre iki ülke Soçi Zirvesi öncesinde bölgede karşılıklı güç gösterisinde bulunuyor.

Bu arada yine Suriye İnsan Hakları Gözlemevi raporlarına göre Türkiye ve ona bağlı Suriye Ulusal Ordusu birliklerinin Halep’in kuzey ve kuzey doğusunda IŞİD hücrelerine bağlı 70 cihatçıyı tutukladığını yazdı.

Soçi Zirvesi’nde bu Türkiye’nin elini güçlendirir mi bilinmez. Türkiye “bakın biz de cihatçılara karşı operasyon yapıyoruz” demesine Putin ne kadar inanır Soçi’den sonra ortaya çıkacak.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin