İBB yönetiminden işçilere zam müjdesi. İBB'nin yapacağı zam oranı belli oldu. Çalışanlara enflasyon yüzde 15'in altına inene kadar 6 ayda bir zam

Yüksek enflasyon nedeniyle asgari ücret 4 bin 250 liradan 5 bin 500 liraya çıkarılmıştı. Memur ve emeklilere de enflasyon oranında zam yapılmıştı. Asgari ücretin üzerinde çalışanlara da şirketler iyileştirme yapmıştı. İBB yönetimi de çalışanlarına enflasyon oranında zam yapma kararı aldı.

Google Haberlere Abone ol
İBB yönetiminden işçilere zam müjdesi. İBB'nin yapacağı zam oranı belli oldu. Çalışanlara enflasyon yüzde 15'in altına inene kadar 6 ayda bir zam

Haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte memur maaş zamları netlik kazanmıştı. SSK ve BAĞ – KUR emekli aylıkları yüzde 42.35, memur ve emekli memur aylıkları yüzde 41.69 oranında arttırıldı. Memur ve memur emeklileri yüzde 34,85 enflasyon farkı ve % 7'lik toplu sözleşme zammı ile Temmuz ayı toplam zam oranı yüzde 41,69 olmuştu.SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 42,35 oranında zam aldı. İBB yönetimi de bu zamların ardından çalışanlara zam yapma kararı aldı. İBB yönetimi de çalışanlara enflasyon oranında zam yapacak.

İBB yönetiminin aldığı enflasyon kararı dikkat çekti. İBB yönetimi enflasyon yüzde 15'in altına düşene kadar 6 ayda bir zam yapma kararı aldı. Daha önce İBB çalışanlarına yılda bir kez zam yapıyordu.

İBB yönetimi kararı, "Ülkemizin içinde bulunduğu olumsuz ekonomik şartlar herkesin malumudur. Bir süredir devam eden yüksek enflasyon ne yazık ki çalışanlarımızı da olumsuz yönde etkilemektedir" diyerek duyurdu.

İBB, İSKİ, İETT ve İştirak şirketlerimizde yaklaşık 86 bin çalışanın bulunduğu belirtilerek, "Düşük enflasyon döneminde yılda bir kez ücret ayarlaması yeterli olmakta iken, son dönemde süregelen yüksek enflasyon, yapılan maaş artışlarının, ne yazık ki, etkisini zayıflatmış, çalışanlarımızı da mağdur etmiştir. Mevcut Toplu İş Sözleşmelerimiz gereği, yılda bir kez yaptığımız ücret artışları çalışanlarımız açısından artık zorlayıcı boyuta gelmiştir. Bu nedenle ücret yönetim sistemimizde bir güncellemeye gitmek şart olmuştur. İlgili sendikalarımızla da yaptığımız istişarelerde bu ihtiyaç karşılıklı olarak paylaşılmıştır." bilgisi verildi.

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Bu doğrultuda, halihazırda Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri devam eden çalışma arkadaşlarımız ile memur ve sözleşmeli memur çalışma arkadaşlarımız haricinde kalan; Ocak döneminde ücret artışı yapılan çalışanlarımız için Ocak ayındaki temel brüt ücretlerine 2022 yılının ilk 6 ayında gerçekleşen enflasyon oranında Temmuz ayından geçerli olacak şekilde düzenleme yapmaya, Mart döneminde ücret artışı yapılan çalışanlarımız için Mart ayındaki temel brüt ücretlerine Mart-Ağustos dönemi gerçekleşecek olan enflasyon oranında Eylül ayında düzenleme yapmaya, 2023 ve sonrası için de yıllık enflasyon oranı % 15’in altına inene kadar TİS’lerde de ilgili sosyal taraflarla el sıkışarak 6 ayda bir ücret artışı yapmaya prensip olarak karar verdik.

Bu doğrultuda şifahi olarak, görüş alışverişinde bulunduğumuz, konuya yaklaşımımız konusunda olumlu geri dönüşler aldığımız ilgili işçi sendikalarımızla hızla bir araya gelerek sözleşmelerimize ek protokollerimizi yapmayı ve uygulamaya hızlıca geçmeyi arzuluyoruz. Yeni ücret yönetim prensiplerimizin daha adil, daha yaşanabilir, daha yenilikçi İstanbul için canla başla çalışan çalışma arkadaşlarımızın hayatlarını bir nebze de olsa kolaylaştırmasını diliyoruz.

16 milyon İstanbullu için tüm gayretimizle büyük İBB ailesi olarak çalışmaya devam edeceğiz.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin