İBB Meclisi'nde milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren flaş karar! Ulaşımda öğrenci indirimi kararı geldi. İşte İstanbul'da öğrenciler için alınan karar

İBB Meclisi’nde AK Parti-MHP grubunun sunduğu; öğrencilerin toplu ulaşıma yapılan yüzde 40’lık zamdan muaf olması, farkının İBB tarafından sübvanse edilmesi teklifi oyçokluğu ile kabul edildi.

Google Haberlere Abone ol
İBB Meclisi'nde milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren flaş karar! Ulaşımda öğrenci indirimi kararı geldi. İşte İstanbul'da öğrenciler için alınan karar

İBB Meclisi nisan ayı oturumlarının ilk birleşiminde AK Parti-MHP grubu tarafından UKOME'de alınan toplu ulaşıma yüzde 40 zammından öğrencilerin muaf olması, aylık öğrenci abonman ücretinin zam farkının İBB tarafından karşılanması teklifinin gündeme alınarak oybirliği ile komisyonlara sevk edilmişti.

Teklif komisyonlar tarafından değerlendirildi ve bugün oya sunuldu. Teklifte, yüzde 40 zamla 78 TL'den 109 TL'ye yükselen aylık öğrenci abonman ücretinin 31 TL'lik zam farkının İBB tarafından karşılanması, öğrencilerden eski tarifede olduğu gibi 78 TL alınması istenmişti. Öğrenci İstanbulkart'a sahip öğrenciler için 2.67 TL'den 3.74 TL'ye yükseltilen tek geçiş ücretinin eski halinin uygulanmaya devam edilmesi aradaki 1.07'lik farkın İBB tarafından ödenmesi önerilmişti. Raporda, 2022 yılı bütçesinde cari transfer gider kaleminin 4 milyar 98 milyon 821 bin TL olduğu ve sübvanse maliyetinin bütçede karşılığının bulunduğu belirtilerek öğrenci indirimi teklifi uygun bulundu. Teklif mecliste oya sunuldu. Karara AK Parti-MHP grubu “evet”, CHP-İYİ Parti grubu “hayır” oyu kullandı. Karar oyçokluğu ile kabul edildi.

“20 YIL SONRA GENÇLERİ HATIRLADILAR”

Oylama öncesinde tartışma yaşandı. Söz alan CHP'li Meclis Üyesi Melendiz Dalyan İzgi “AK Parti'nin 20 yıl sonra gençleri hatırlaması göz yaşartıcı. Bu sübvansiyonu verelim ama kaynak nerede? 2019'da AK Parti İBB'yi kaybedince herhalde ‘İBB'yi batıracağız' diye yemin etti. Yoksa bu olanları başka türlü açıklamak mümkün değil” dedi.

“34 ESKİ AK PARTİLİYE 64 MİLYONLUK BURS ”

CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı “AK Partinin aklına öğrenciler gelmiş bugün. Popülist bir yaklaşım. Ekonomiyi biz yönetmiyoruz her kurum gibi eşit derecede etkileniyoruz. Motorine bu noktaya getiren biz değiliz. Yapana değil yaptırana bakın. Biz de zam yapmak istemiyoruz. Bu zamlardan üzüntülüyüz ama ekonomik koşullar nedeniyle yapmak zorunda olduk. Geçmiş dönemde eski AK Parti'li bakanların, milletvekillerinin aralarında bulunduğu 34 kişiye 64 milyonluk burs yardımı yapıldı. Biz 52 bin öğrenciye yardım ettik. Ekonomiyi düzeltin hep birlikte öğrencilerimize yardımcı olalım. Ekonominin bu koşullarında AK Parti'nin söyleyeceği hiçbir şey yok” dedi.

“POPÜLİZMİN NİRVANASI”

İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan “Popülizmin nirvanasını yaşıyoruz. Öğrenci kardeşlerimizi bu kadar düşünüyorsanız 85 TL'ye neden abonman sattınız? 1 lira burs vermemişsiniz, bir öğrenci barındıracak yurt yapmamışsınız. 109 liraya 2 kilo dolmalık biber alamıyorsunuz. Tribünlere oynamayın samimi değilsiniz. 30 liranın popülizmini yapmayın. Bu hale düşmüş siyasilersiniz” diye konuştu.

EKREM İMAMOĞLU İNDİRİM HAKKINDA KONUŞTU

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu İBB Meclisi'nde 2021 yılı faaliyet raporunu sunarken meclisten yeni geçen indirim kararı hakkında konuştu. İmamoğlu şunları söyledi:

Öğrenci indirimi yapacağız dedik seçimden önce. Mazot 6 lirayken, 85 liraya öğrenciye sattığınız kartı, 40 liraya indirdik. Mazot 20 lira olmuş. Şu anda öğrenci kartı 109 liraya çıktı son zamla.

Diyorsunuz ki; ‘78 liraya sat. O zaman sattığın 85 liradan daha ucuza sat.' Bana popülizmden bahseden arkadaşa diyorum ki; Allah akıl versin. Kendi çocuklarınıza gidin, anlatın bunu; size gülerler. Deyin ki; ‘Ey evladım, sevgili kızım, sevgili oğlum. Üniversiteye gidiyorsun. Liseye gidiyorsun. O zaman ortaokula gidiyordun.

“TABİİ Kİ VETO EDECEĞİM”

Ben sana o zaman, bu kartı 85 liraya satıyordum. Bu arkadaş var ya bu Ekrem İmamoğlu, bunu 40 lira yaptı. Ya o zaman da mazot 6 liraydı. Hatta biz gezmeye gidiyoruz ya, arabamız o zaman 200 liraya doluyordu. Şu anda 600-700 liraya doluyor. Bu adam kalkmış, bir de bunun üstüne yüzde 40 zam yapmış, olmuş 109 lira. Biz, onu 78 liraya indireceğiz.' Sana ne der biliyor musun? ‘Ya baba, anne sen önce git arabana koyduğun mazotun fiyatını indir' der.

4 katına çıkartmışsınız bunu, bir de adama gidip, ‘Bunu 78 lira yap' diyorsunuz. Bütün gençler size güler. Samimiyetsizliğinizi bilir, görür. Evlatlarınıza, çocuklarınıza anlatamazsınız. Tabii ki veto edeceğim. Siz hizmet mi yapmak istiyorsunuz? Gençlere yardımcı mı olmak istiyorsunuz? Bursları 2 katına çıkartın. Öğrenci evlerinde elektriği yüzde 40 indirin.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin