Hürriyet'ten yasağa tepki!

Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın cenazesine alınmayan Hürriyet, yasağa ve Başbakan Davutoğlu'nun sözlerine ilişkin açıklama yaptı.

Google Haberlere Abone ol
Hürriyet'ten yasağa tepki!

Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın Eyüp Camisi'ndeki cenaze törenine alınmayan gazetelerden biri olan Hürriyet, kendilerine uygulanan yasaklara ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun gazetecilere yönelik 'ahlaksızlık' sözlerine tepki gösterdi.Davutoğlu'nun sözlerini kendisine yakıştıramadıklarını belirten Hürriyet, açıklamasında kendilerine geçmiş dönemde uygulanan baskıları da hatırlattı.İşte, Hürriyet'in o açıklaması:Hürriyet'e yasak getirmekToplam 67 yıldır yayın hayatında olan Hürriyet gazetesi önceki gün Başbakan Prof. Ahmet Davutoğlu’nun bir yasaklamasına maruz kalmıştır. Muhabirlerimizin teröristlerce şehit edilen Savcı Mehmet Selim Kiraz için düzenlenen cenaze törenine katılıp görevlerini yerine getirmeleri, Davutoğlu’nun bu konuda verdiği talimatı uygulayan Başbakanlık korumaları tarafından engellenmiştir. Eyüp Sultan Camisi’ne bitişik meydanın girişinde icra edilen bu yasak Hürriyet’in yanı sıra Doğan Grubu’ndaki diğer yayın organlarına ve bazı başka gazetelerin temsilcilerine de uygulanmıştır. Yasaklama, Başbakan’ın daha sonra Eyüp Kaymakamlık binasında düzenlediği basın toplantısında da tekrarlanmıştır.Yasaklama kadar düşündürücü olan Başbakan Davutoğlu’nun başvurduğu söylemdir. Davutoğlu, Adliye’deki terör eylemine ilişkin fotoğrafın yayımlanmasını önceki gün “ahlaksızlık” olarak nitelendirmiştir. Başbakan, buradan yola çıkarak fotoğrafı yayımlayan gazeteleri “terörist propagandaya alet olmak”la suçlamıştır.

Başbakanın bu ifadelerini reddediyoruz. Sarfettiği sözleri ve başvurduğu yöntemi kendisine yakıştıramıyoruz. Bir başbakanın gazeteleri, muhabirleri, foto muhabirleri ve kameramanları cezalandırma yetkisini kendisine atfetmesinin, akreditasyon işleriyle meşgul olmasının basın özgürlüğünün 

gerçek anlamda işlediği bir demokraside yeri olduğuna inanmıyoruz. Bu, daha çok üçüncü dünya rejimlerine özgü bir uygulamayı çağrıştırıyor.Açıklamanın tamamını okumak için tıklayın. 


Sıradaki Haber İçin Sürükleyin