Hürriyet'ten kovulan gazeteciler için kitap çıkardı. Olcay Uçak: Gazeteciler yasal güvence altında çalışmayı hak ediyor

2019'da 45 gazeteci sendikalı olduğu için 'işletmesel nedenler' gerekçesiyle Hürriyet’ten tazminatsız bir şekilde işten atıldı. Olcay Uçak, yasa dışı uygulamalarla işten çıkarılma süreciyle ilgili kitap çıkardı.

Google Haberlere Abone ol
Hürriyet'ten kovulan gazeteciler için kitap çıkardı. Olcay Uçak: Gazeteciler yasal güvence altında çalışmayı hak ediyor
Sosyal Medya

Olcay Uçak, 2019'da sendikalı olmaları gerekçesiyle Hürriyet’ten ‘işletmesel nedenler’le tazminatsız bir şekilde işten çıkartılan 45 gazetecinin yaşadıklarını yazdı.

‘FİKİR İŞÇİLERİNİN İŞ GÜVENLİĞİ – Hürriyet’ten Atılan Gazeteciler’ isimli kitapta Olcay Uçak gazetecilikle ilgili birçok soruyu gündeme taşıdı.

"Mesleğe bakış açısındaki en önemli farkın gazetecilerin çalışma olanaklarıyla belirlendiğini düşünüyoruz." diyen Olcay Uçak, kitabın çıkış noktası ve içeriğine dair konuştu.

"GAZETECİLER YASAL GÜVENCE ALTINDA ÇALIŞMAYI HAK EDİYOR"

Hürriyet’ten Atılan Gazeteciler’ adlı kitabında Olcay Uçak, ‘gazetecilik, hukuk devleti normlarının işlemesi, haksızlıkların önlenmesi, zorbalıkların önüne geçilmesi amacıyla yapılması gereken bir meslek midir, yoksa liberal bakış kapsamında belirtildiği gibi, üretim-satış-kâr zincirinin devamlılığını sağlayan bir meslek midir?’ sorusunu gündeme taşıyor.

“Mesleğe bakış açısındaki en önemli farkın gazetecilerin çalışma olanaklarıyla belirlendiğini düşünüyoruz. Gazeteciler, demokratik hukuk devleti yasal güvencesinde çalışmayı hak ediyor” diyen Olcay Uçak, kitabın çıkış noktasına ve içeriğine dair şu ifadeleri kullandı:

“Gazetecilik mesleğinin içinde bulunduğu demokratik hukuk devleti kapsamındaki çalışma şartlarını bir kez daha güncellemek; var ise; yapılan hatalar ve alınması gereken önlemler konusunda gelecekte bu mesleği seçmek isteyen gazeteci adaylarına kendi kuşağımızın tecrübelerini aktarmak fikridir.

Hürriyet’ten 2019’da 45 gazeteci sendikalı oldukları için “işletmesel nedenler” gerekçesiyle,  tazminatsız işten atıldı. Türk basınının önemli kaynaklarından birisi olan Hürriyet gazetesi çalışanlarının yasa dışı uygulamalar ile işten çıkarılmaları şüphesiz kitap olarak yazılmayı ve kamuoyu ile paylaşılmayı hak ediyordu. Araştırmada Hürriyet’ten atılan fikir işçilerinin sosyal güvenceleri hakkındaki görüşleri değerlendirilmiş; 2019-2023 sürecinde verdikleri hukuk mücadelesi incelenmiştir. Bu amaçla Hürriyet gazetecilerinden Mesude Erşan, Banu Tuna, Serkan Ocak, Emre Özpeynirci, İpek Özbey, Dürdane Kırçuval, Deniz Dallı, Kenan Başaran, Aydil Durgun ve Önder Öndeş ile röportajlar yapılmış; emek gazetecisi ve yazarı Atilla Özsever, TGS Başkanı Gökhan Durmuş, Türkiye Gazeteciler Sendikası Avukatı Meliha Selvi ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden konuyla ilgili ayrıntılı bilgi ve görüşler alınmıştır.

Elde edilen bulguların Hürriyet gazetesi ve gazetecilerin sosyal güvenliği hakkında yapılacak yeni çalışmalara katkı sağlaması dileğimizdir.”

NE OLMUŞTU?

Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS) örgütlenme çalışmalarına başladığı ve çoğunluğu sağlayarak Kasım 2019’da yetki tespiti istediği Hürriyet’te 30 Ekim 2019’da 45 gazeteci işten çıkartıldı.

Gazeteciler haberi işteyken evlerine gönderilen tebligatlarla aldı. Gazetecilerin tazminatları ödenmedi. İşten atılan gazetecilerin yerine ise Hürriyet yeni personel aldı.

Gazetecilerin bir kısmı işe iade davası açtı ve kazandı ancak Hürriyet’e dönmediler. Tazminat davası açanların dosyası ise İstinaf Mahkemesi’nde.

Kaynak: Medyatava Haber Merkezi
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin