HSK'da istifa depremi... Bir dönem Bahçeli'nin avukatlığın da yapan Hakimler ve Savcılar Kurulu Üyesi Hamit Kocabey istifa etti... Hamit Kocabey kimdir?

Bir dönem MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin avukatlığını da yapan Hakimler ve Savcılar Kurulu Üyesi Hamit Kocabey, üyelik görevinden istifa etti. Kocabey, ayrıca MHP yöneticiliği, Ankara İl Başkan Yardımcılığı, iki dönem Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyeliğinde de bulunmuştu.

Google Haberlere Abone ol
HSK'da istifa depremi... Bir dönem Bahçeli'nin avukatlığın da yapan Hakimler ve Savcılar Kurulu Üyesi Hamit Kocabey istifa etti... Hamit Kocabey kimdir?

İki dönemden bu yana HSK üyeliğini yürüten Hamit Kocabey, üyelik görevinden istifa etti.

Kocabey, görevine seçilmeden önce de MHP lideri Devlet Bahçeli'nin avukatlığını yapıyordu.

Kocabey, birçok davada MHP adına yer aldı.

Hamit Kocabey, bir röportajında, "Ordudan istifa ettikten sonra Ankara'ya geldim ve serbest avukatlığa başladım. Birçok kurum, ticari şirket, sendika ve uzun bir müddet, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ile MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli'nin avukatlığını üstlendim. Bu dönemde MHP yöneticiliği; Ankara İl Başkan Yardımcılığı, iki dönem Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyeliği yaptım. Ankara'da kurucusu olduğum, oğlumun başında olduğu ve başka avukatların da bulunduğu “Kocabey Hukuk Bürosu” var. 31 Mayıs 2017'de vergi kaydımı kapattım, tekrar devlet hizmetine döndüm. 2017'deki anayasa değişikliği ile Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyelerinin yenilenmesi gerekiyordu. Sayın Devlet Bahçeli'nin uygun görmesiyle aday oldum. TBMM'de, HSK üyeliğine seçildim" demişti.

Hamit Kocabey kimdir?

Avukat Dr. Hamit Kocabey, 6 Mayıs 1961'de Malatya'nın Akçadağ ilçesinde dünyaya geldi. 

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi.

Yüksek Lisans ve Doktorasına yaptı. Uzun yıllar Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yaptı. 2000 yılında Türk Silahlı Kuvvetlerinden istifa ederek, Kocabey Hukuk Bürosunu kurarak Serbest Avukatlığı başladı. Türkiye Kamu-Sen Konfederasyonu, Türk Enerji Sendikası, Türk Diyanet Vakıf Sendikası danışmanlığı ve avukatlığını yapmaktadır.

Ayrıca bir çok kuruluşun danışmanlığını ve avukatlığını yapmaktadır.

2006 yılından bu yana Milliyetçi Hareket Partisi'nin ve Sayın Genel Başkanı Dr. Devlet BAHÇELİ Bey'in avukatlığı yaptı.

2006-2009 yılları arası Milliyetçi Hareket Partisi Ankara İl Başkanlığı Yönetim Kurulu Üyeliği,

2009-2012 yılları arası Milliyetçi Hareket Partisi Ankara İl Başkan Yardımcılığı yaptı.

Partimizin 4 Kasım 2012 tarihinde yapılan 10. Olağan Büyük Kongresinde Merkez Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmiştir.

21 Mart 2015 tarihinde yapılan 11. Olağan Genel Kurulunda Merkez Yönetim Kurulu üyesi olarak seçildi.

İngilizce bilen Kocabey, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Hamit Kocabey 2017 yılında TBMM'de yapılan HSK seçimlerinde MHP tarafından gösterilen isimlerden biriydi. MHP MYK üyesi ve Devlet Bahçeli’nin avukatı olan Hamit Kocabey de 337 oy alarak HSK üyeliğine seçilmişti..  Hamit Kocabey’in Devlet Bahçeli’nin isteği ve bilgisi doğrultusunda başvuruda bulunmuştu.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin