Hrant Dink cinayetini soruşturan müfettiş hakkında iddianame hazırlandı

Müfettiş Mehmet Ali Özkılınç, cinayette sorumluluğu bulunan kamu görevlilerini koruma kastıyla hareket etmekle suçlanıyor.

Google Haberlere Abone ol
Hrant Dink cinayetini soruşturan müfettiş hakkında iddianame hazırlandı

Hrant Dink cinayetindeki kamu görevlilerinin sorumluluğunu tespit etmekle görevlendirilen mülkiye başmüfettişi hakkında 15 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı. Müfettiş Mehmet Ali Özkılınç, cinayette sorumluluğu bulunan kamu görevlilerini koruma kastıyla hareket etmekle suçlanıyor.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesinde sorumluluğu bulunan kamu görevlilerinin tespiti için ön inceleme ve araştırma raporları düzenlemekle görevlendirilen dönemin Mülkiye Başmüfettişi Mehmet Ali Özkılınç hakkında, cinayete katkıda bulunduğu iddia edilen kamu görevlilerinin tespitinin engellenmesi kastıyla hareket ettiği iddiasıyla yürütülen soruşturma tamamlandı."Üyesi olmamakla birlikte, amaçları doğrultusunda hareket ettiği.."İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca hazırlanan iddianamede, Özkılınç'ın "Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte bilerek isteyerek yardım etmek" suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezalandırılması istendi. Özkılınç'ın düzenlenen raporların tümünde "FETÖ/PDY silahlı terör örgütü"nün amaçları doğrultusunda hareket ederek, örgüt yöneticisi ve üyelerini koruduğu öne sürülüyor.Aile "Şikayetçi", başmüfettiş "şüpheli"İddianamede, "şikayetçi" olarak Hrant Dink'in eşi Rakel Dink, kardeşi Hasrof Dink, oğlu Arat Dink ile kızları Delal ve Sera Dink, "şüpheli" olarak dönemin Mülkiye Başmüfettişi Mehmet Ali Özkılınç yer alıyor. Yeni iddianamenin, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki Hrant Dink suikastine ilişkin "Kamu görevlilerin ihmali" ana davasıyla birleştirilmesi de talep ediliyor. (DHA)


Sıradaki Haber İçin Sürükleyin