HEDEP ve MHP grubu birbirine girdi! TBMM'de yalancısın atışması. HEDEP Meclis Kürsüsü'nü işgal etti

TBMM Genel Kurulu'nda HEDEP ve MHP arasında günler öncesinden başlayan tartışma devam ediyor. Milletvekilleri arasında "Yalancı" tartışması yaşanırken, HEDEP vekilleri Meclis Kürsüsü'nün işgal etti.

Google Haberlere Abone ol
HEDEP ve MHP grubu birbirine girdi! TBMM'de yalancısın atışması. HEDEP Meclis Kürsüsü'nü işgal etti
ANKA

TBMM Genel Kurulu çalışmalarına başladı. Daha önce HEDEP Ağrı milletvekili Sırrı Sakık ile TBMM Başkanvekili Celal Adan arasında geçen konu ve geçen hafta MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin grup toplantısında HEDEP Kocaeli milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında ‘Leyla Güven, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Figen Yüksekdağ, Can Dündar başta olmak üzere PKK’lı ve FETÖ’cülere hak ihlali kararıyla can simidi uzatan Anayasa Mahkemesi’dir’ sözleri tartışma konusu olmuştu. Gergerlioğlu ve MHP Grup Başkanvekili TBMM Genel Kurulu’nda tartışmıştı.

CELAL ADAN'DAN AÇIKLAMA 

TBMM Genel Kurulu açıldığında TBMM Başkanvekili Celal Adan, şunları kaydetti:
“Sayın milletvekilleri, 3 dönemdir Meclis Başkan Vekilliği görevini yürütmekteyim, görev sürem boyunca tarafsız, adaletli ve hakkaniyet içerisinde hareket etmek hususundaki gayretim bütün siyasi grupların takdiriyle karşılanmıştır. Bütün gruplara teşekkür ediyorum. Geçtiğimiz günlerde Meclis'i yönettiğim oturumla ilgili olarak bazı tartışmalar Genel Kurul'da gündeme gelmiştir. Bu konuda oturum sırasında ifade ettiğim hususlar bizatihi tutanaklarda yer almaktadır. Bunun dışında, beni ve parlamenter arkadaşlarımı, parlamentoyu bağlayacak hiçbir husus bulunmamaktadır. “

SIRRI SAKIK: SÖYLEDİKLERİNİZ BİNLE SİZE İADE EDERİZ 

HEDEP Ağrı milletvekili Sırrı Sakık, Adan’ıun tutumuyla ilgili söz almak istediğini belirterek, “Bakın, ben burada kime ne yaptığınızı çok iyi biliyorum, bütün Parlamento da biliyor. Bu Parlamentodan özür dilemeniz gerekir, bizden özür dilemeniz gerekir, bize milyonlarca oy vermiş vatandaşlardan özür dilemeniz gerekir. Öyle geçiştirmekle olmaz. Grupta sizi sanki Kurtuluş Savaşı’ndaki bir kahraman gibi karşılıyorlardı; çok ayıp. Bunlar size de parlamentoya da hiçbirimize yakışmıyor. Tutumunuzla ilgili söz istiyorum” ifadelerini kullandı.

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, Sakık’ın açıklamasının açık olduğunu belirterek, “Bununla alakalı olarak, eğer sözlü olarak anlaşılmadıysa tutanaklarda bu yaptığınız açıklamanın ne olduğu gayet iyi bir şekilde anlaşılacaktır. Biz, daha ilk günden itibaren Milliyetçi Hareket Partisi Grubu Başkan Vekili olarak yapmış olduğumuz açıklamalarda, bu meselenin ne olduğunu çok net bir şekilde izah ettik, bir de üzerinde bir daha yorum veya duraksamaya yer vermeyecek kadar meselenin belli olduğunu ifade ettik. Bunun üzerine, bu meselenin daha fazla gündeme getirilmesinde, daha fazla deşilmesinde ve daha fazla farklı şekilde değerlendirilmesinde bir fayda mülahaza etmiyoruz. Sizlerin yapmış olduğunuz şu anki konuşma gayet nettir, biz de Milliyetçi Hareket Partisi Grubu olarak bunu ifade etmişizdir. Bunun üstüne “İlla bu şöyle olmuştur” şeklinde bir yorum yapmanın fayda getirmeyeceğini tekrar ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Sakık, hakareti kabul etmeyeceklerini belirterek, “Bakın, açık söylüyorum, bize söylediklerinizi binle size iade ederiz. Bize böyle davranmayın. Sizin aradınız grup başkan bekilini, geceleyin 3 kez, 5 kez aradınız” diye konuştu.

Adan, Sakık’ın yalan söylediğini belirtti. Bunun üzerine Sakık, “Sen yalan söylüyorsun! Yalancısın sen! Sen gammazcısın! Sana bin kez iade ediyorum! Geç yerine sen! Sen kimsin” ifadelerini kullandı.

Daha sonra HEDEP milletvekilleri alkışlarla kürsüye geldiler ve kürsüyü bir süre işgal ettiler.

Kaynak: İHA
Etiketler hedep mhp kürsü meclis
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin