HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar anlattı: Oy hedefleri ne, anketlerde son durum nasıl?

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, gelecek seçim için oy hedeflerini yüzde 15'in üstü olarak belirlediklerini söyledi. "Güvendiğimiz anket şirketleri HDP'nin yüzde 15'in üzerine tırmandığını söylüyorlar" ifadesini kullandı.

Google Haberlere Abone ol
HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar anlattı: Oy hedefleri ne, anketlerde son durum nasıl?

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Halk TV Genel Yayın Yönetmeni Suat Toktaş'ın Liderler Özel serisine konuk oldu, siyasetin gündeminde yer alan konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. 

AK Parti ve MHP tarafından değiştirilen seçim yasasına değinen Sancar,  "Cumhurbaşkanı bir partinin genel başkanı olarak meydanlarda dolaşacak. Tüm bunları düşündüğünüzde iktidarın seçimle gönderilebilmesi için sizin güçlü bir çoğunluk yakalamanız gerekiyor. Yani yüzde 51-49 olmaz. Öyle bir hedef koymalısınız ki bu yüzde 60'lara yakın olmalıdır” ifadesini kullandı.

Sancar devamında oy hedeflerine, seçim ittifaklarlarına ve Demirtaş’ın adaylığına da değindi.

‘BİZİM KENDİ İTTİFAKLARIMIZ VAR’
Sancar, "Parlamento seçimleri için herhangi bir ittifaka girme arayışımız yok dedik. Bu tutumumuz devam ediyor. Çünkü bizim kendi ittifaklarımız var. Bu ittifaklarımızı büyütme isteğimiz var" dedi.

'YÜZDE 15’İ KENDİMİZE BARAJ OLARAK BELİRLEDİK’
Toktaş'ın "Şu an oluşturduğunuz yapıyla kaç milletvekili hedefliyorsunuz?" sorusu üzerine Sancar, şunları söyledi:

"Hedefimiz şu parlamentoda öyle geniş bir demokrasi gücü ortaya çıksın ki hiç bir iktidar o güç hesaba katılmadan, herhangi bir şey yapamaz halde olsun. Yani şunu demek istiyoruz, 600 milletvekili varsa çoğunluk ancak demokrasi ittifakıyla sağlansın. Oy oranı olarak hedefimiz de yüzde 15'in üstüdür. Biz yüzde 15'i kendimize baraj ve çıta olarak belirledik."

'GÜVENDİĞİMİZ ANKET ŞİRKETLERİ YÜZDE 15'İN ÜZERİNE TIRMANDIĞIMIZI SÖYLÜYOR'
Güvenlikleri anket şirketlerinden sonuçları aldıklarını belirten Sancar, "Kamuoyuyla anket paylaşan şirketler HDP'yi yüzde 11 ile 13 arasında sonuç gösteriyorlar. Güvendiğimiz anket şirketleri HDP'nin yüzde 15'in üzerine tırmandığını söylüyorlar" dedi.

‘DAHA ÖNCE BU KADAR NET DUYMAMIŞTIM’
HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın 'ben hala adayım' sözlerini de bir soru üzerine değerlendiren Mithat Sancar, "Daha önce bu kadar açık ve net ifade ettiğini duymamıştım. Ama böyle bir isteği de dile getirmesini yadırganacak bir şey olarak görmüyorum" dedi.

HDP'NİN KAPATILMA İHTİMALİ VAR MI?
HDP'ye açılan kapatma davasının hatırlatılması üzerine Sancar, "Şimdi şöyle söyleyeyim normal şartlarda böyle bir davanın açılamıyor olması gerekiyordu. Yine normal şartlarda Anayasa Mahkemesi'nde kapatma kararına imza atmayacak üyelerin sayısının çoğunlukta olduğuna inanıyorum. Ancak iktidarın yargı üzerinde ve bütün kurumlar üzerinde nasıl etkisi ve hakimiyeti olduğunu biliyoruz. Çeşitli yöntemlerle istediği kararı çıkartacak bir güç var ortada. Açıkçası biz HDP'yi sonuna kadar savunmak istiyoruz. HDP'yi kapatmamak için her türlü mücadeleyi yürüteceğiz hukuki olarak. Ancak HDP'nin de kapatılabileceği ihtimalini de gözeterek hazırlıyoruz senaryolarımızı. Kapatma kararının çıkması halinde neler yapılacağının da çalışmış durumdayız" dedi

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin