Hazine ve Maliye Bakanlığından yüksek enflasyon için kritik adım! Kamu harcamalarında tasarrufa gidiliyor: Türk lirası kullanımını artıracak uygulamalara devam edilecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı, serbest piyasa kurallarından taviz verilmeden, Türk lirası kullanımını ve cazibesini artıracak uygulamalara devam edileceğini açıkladı. Bakanlık ayrıca kamu harcamalarında tasarrufa gidileceğini duyurdu.

Google Haberlere Abone ol
Hazine ve Maliye Bakanlığından yüksek enflasyon için kritik adım! Kamu harcamalarında tasarrufa gidiliyor: Türk lirası kullanımını artıracak uygulamalara devam edilecek

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, son dönemde tüm dünyayı etkisi altına alan küresel enflasyonist süreçten Türkiye'nin de etkilendiği belirtilerek, "Bununla birlikte makro ekonomi politikamızda enflasyonla mücadele birincil önceliğini korumaktadır. Bu mücadelede kurumlar arası eş güdümün önemi açık olup tüm kurumlarımız attığı adımlarda ortak mücadele anlayışıyla hareket etmektedir. Bu çerçevede; önümüzdeki dönemde ihtiyatlı maliye politikasına devam edilecek ve mali disiplinden asla taviz verilmeyecektir" denildi.

 

Maliye politikasında program hedeflerinden sapmadan büyüme, istihdam ve özellikle gelir dağılımını önceleyen uygulamalara da devam edileceği vurgulanarak, şu ifadelere yer verildi:

"Kamu harcamalarında etkinliği artırarak, tasarruf sağlanacaktır. Zorunlu kamu giderleri dışındaki tüm alanlarda kontrol süreçleri etkinleştirilecek, böylece kamu harcamalarında etkinlik artırılarak tasarruf sağlanacaktır. Makro ihtiyati tedbirler güncel ekonomik koşullar gözetilerek etkin ve dinamik bir şekilde alınmaya devam edilecektir. Serbest piyasa kurallarından taviz verilmeden, Türk lirası kullanımını ve cazibesini artıracak uygulamalara devam edilecektir. Beklentilerin yönetimi kapsamında ekonomide atılan adımlar ekonominin tüm paydaşlarıyla şeffaf ve eş zamanlı bir şekilde paylaşılacaktır."

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin