Havalimanında uranyum paniği! Havalimanın uranyum sokuldu polis neyse ki tehlikeyi tespit etti. Yoksa facia yaşanacaktı

İngiltere'nin başkenti Londra'daki Heathrow Havalimanı'nda, kargo bölümünde rutin kontroller sırasında beklenmedik bir maddeyle karşılaşıldı. 60 yaşlarında bir adam gözaltına alındı. Madde uranyum çıktı. Polis bu maddenin "endişe verici", ancak bu maddenin havaalanında tespit edilebilmiş olması "önlemlerin işe yaradığının da bir göstergesi." olduğunu söyledi.

Google Haberlere Abone ol
Havalimanında uranyum paniği! Havalimanın uranyum sokuldu polis neyse ki tehlikeyi tespit etti. Yoksa facia yaşanacaktı

İngiltere'nin başkenti Londra'daki Heathrow Havalimanı'nda, kargo bölümündeki rutin kontroller sırasında tespit edilen uranyumla ilgili 60'lı yaşlarında bir adam gözaltına alındı.

Londra Polis Teşkilatı'ndan yapılan açıklamada, Cheshire bölgesinde yaşayan kişinin "terör suçu" şüphesiyle gözaltına alındığı, ancak kefaletle serbest bırakıldığı bildirildi.

Şüpheli, radyoaktif cihaz ve maddelerin üretilmesi ve bulundurulmasını içeren yasa kapsamında gözaltına alındı.

Londra Polis Teşkilatı'nda terörle mücadeleden sorumlu polis müdürü Richard Smith, şimdiye kadar bilinenler ışığında, "olayın kamu güvenliğine dönük herhangi bir tehdit içermediğini" aktardı.

Polisin olayı soruşturmaya devam ettiğini söyleyen Smith, şüphelinin yaşadığı evin de incelendiğini, tehlike arz edecek herhangi bir madde bulunmadığını söyledi.

Söz konusu materyal, Heathrow Havaalanı'nda sınır güçleri tarafından, bir hurda metal kargosunda tespit edildi.

Uranyum içeren kargo, Pakistan'dan yola çıktı ve Umman üzerinden Londra'ya ulaştı.

Polise göre, çok az miktarda da olsa uranyumun varlığı "endişe verici", ancak bu maddenin havaalanında tespit edilebilmiş olması "önlemlerin işe yaradığının da bir göstergesi."

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin