Hatay'daki deprem sonrasında uyarıda bulundu: Yırtılmalar devam edebilir. tv100'e konuk olan Prof. Dr. Süleyman Pampal: O bölge hala tehlikenin yüksek olduğu bir bölge

Kahramanmaraş'ı vuran büyük deprem sonrasında bugün de Hatay'da 6,4 ve 5,8'lik bir deprem daha meydana geldi. tv100'de Erdoğan Aktaş ile Eşit Ağırlık programına konuk olan Prof. Dr. Süleyman Pampal, "Yukarıdan aşağı geliyor bu fay, bu hareketlerin ana kaynağı buraları iyice hırpaladı, yırtılma devam edebilir. Ovalar depremin ivmesini 3-4 kat artırdığı için yıkıcı etkisi de o derece artıyor” dedi.

Google Haberlere Abone ol
Hatay'daki deprem sonrasında uyarıda bulundu: Yırtılmalar devam edebilir. tv100'e konuk olan Prof. Dr. Süleyman Pampal: O bölge hala tehlikenin yüksek olduğu bir bölge

Jeoloji uzmanı Prof. Dr. Süleyman Pampal, Hatay’da meydana gelen iki depremin ardından tv100’e değerlendirmelerde bulundu.

Bölgede tehlikenin devam ettiğini ifade eden Pampal, “Yukarıdan aşağı geliyor bu fay, bu hareketlerin ana kaynağı buraları iyice hırpaladı, yırtılma devam edebilir. Ovalar depremin ivmesini 3-4 kat artırdığı için yıkıcı etkisi de o derece artıyor” dedi.

Bölgedeki tehlikelere dikkat çeken Prof. Dr. Süleyman Pampal, “Bu beklenmeyen bir durum değildi. Antakya fayı dediğimiz yerin üzerinde oldu. O bölge hala tehlikenin yüksek olduğu bir bölge. Bu fay 1000 kilometre, fayın kuzeyinde, güneyinde yırtılma devam ediyor” dedi.

Prof. Dr. Süleyman Pampal, sözlerinin devamında şu ifadelere yer verdi:

“Bu fay Hatay’ın güneyine doğru Ölü Deniz fayı olarak devam ediyor. Suriye, Lübnan, İsrail yönünde 8 büyüklüğe varan dönem depremi var bu fay o fay. Yani sınırlarımızın içindeki kısmı bile daha tamamen kırılmadı”

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin