Hasan Arat World Athletics’in icra kuruluna atandı

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkan Yardımcısı ve Avrupa Olimpiyat Komitesi (EOC) Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Arat dünya atletizmini yöneten World Athletics’in icra kuruluna atandı.

Google Haberlere Abone ol
Hasan Arat World Athletics’in icra kuruluna atandı

2013’ten beri Avrupa Olimpiyat Komiteleri Birliği EOC’nin yönetim kurulu üyeliğini sürdüren, bu yıl 3. Avrupa Oyunları’nın Koordinasyon Komisyonu Başkanlığı görevine getirilen Hasan Arat dünya sporunun önemli kurumlarından World Athletics’in, eski adıyla Uluslararası Atletizm Federasyonu’nun (IAAF) icra kurulu üyeliğine atandı. Arat, böylece IAAF veya World Athletics icra kurulunda görev alan ilk Türk üye olacak.

Monaco’da geçen hafta sonu yapılan World Athletics konsey toplantısında Hasan Arat icra kurulundaki üç bağımsız üyeden biri olarak atandı. Arat, icra kurulunda World Athletics başkanı Sebastien Coe, kıdemli başkan yardımcısı Sergey Bubka, başkan yardımcıları Nawaf Bin Mohammed Al Saud, Geoff Gardner, Ximena Restrepo ve World Athletics CEO’su Jonathan Ridgeon ile beraber çalışacak. İcra kurulundaki diğer iki bağımsız üyeliğe ise Kanadalı Abby Hoffman ile ABD’li Sunil Sabharwal getirildi.

Bu yeni uluslararası görevi sebebiyle Türkiye adına onur duyduğunu söyleyen Hasan Arat bundan böyle dünya ve Türk atletizmini geliştirmek için çalışacağını belirtti: “World Athletics Başkanı Sebastien Coe, birkaç ay önce World Athletics’te arzuladığı reformları yapabilmek için icra kuruluna üç bağımsız üye atamak istediğini açıkladı ve uluslararası spor yönetimindeki tecrübem sebebiyle benim de aday gösterilmemi talep etti. Monaco’daki World Athletics konsey toplantısında üç bağımsız üyeden biri olarak atandım. Bu yeni görevimde Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, Türkiye Atletizm Federasyonu ve tüm atletizm camiasıyla yakın çalışma imkânı bulacağıma eminim.”

World Athletics, dünyada atletizm sporunu yöneten kurum kimliğinin yanı sıra Olimpiyat camiasında en etkili uluslararası federasyonlardan biri olarak biliniyor. Hasan Arat’ın dört yıl boyunca bağımsız üye olarak görev yapacağı icra kurulu World Athletics bünyesinde iş geliştirmeden sorumlu olacak, yıllık planlama, bütçe gibi önemli konularda nihai kararları alacak. Üç bağımsız üye, icra kurulunun gerekli becerilere ve uzmanlığa sahip olmasını, toplumsal cinsiyet ve coğrafi yönlerden çeşitliliği temin etmesini sağlamak için de çalışacak.

Hasan Arat kimdir?

Hasan Arat, 1959 yılında Adana’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu.

TMOK-Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Hasan Arat, IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) Pazarlama Komisyonu Üyesi, EOC (Avrupa Olimpiyat Komitesi) Yönetim Kurulu Üyesi, Euroleague Yönetim Kurulu Üyesi ve danışmanı olup; aynı zamanda 2023’te Polonya’nın Krakow şehri ve Malopolska bölgesinde gerçekleşecek 3. Avrupa Oyunları’nın Avrupa Olimpiyat Komiteleri Koordinasyon Komisyonu Başkanlığına seçilmiştir.

Hasan Arat, İstanbul 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları Adaylık Komitesi Başkanlık görevinde bulunmuştur. Geçmişte Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nde profesyonel basketbol oyunculuğu, Beşiktaş Jimnastik Kulübü ve Türkiye Basketbol Federasyonu ikinci başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

Ayrıca, UNWTO-Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü İş Konseyi Başkan Yardımcılığı ve TYD-Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği İcra Kurulu Üyeliği ile TGSD-Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği ve IAF-Uluslararası Hazır Giyim Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmıştır.

Hasan Arat, Fina Grubu Yönetim Kurulu Üyesidir. Ayrıca, Türkiye’nin en büyük lüks perakende şirketi Beymen’in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısıdır. Ayrıca, Acıbadem Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesidir.  Arat 1996’da, Ekonomist Dergisi, Dünya Gazetesi ve Milli Prodüktivite Merkezi tarafından yılın işadamı seçilmiştir.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin