Halit Kıvanç hayatını kaybetti. Ümit Kıvanç'tan açıklama. Halit Kıvanç'ın cenaze programı belli oldu. Halit Kıvanç kimdir?

Usta gazeteci ve maç spikeri Halit Kıvanç hayatını kaybetti. Halit Kıvanç'ın oğlu Ümit Kıvanç babasının hayatını kaybettiğini açıkladı. Halit Kıvanç'ın cenaze programı da belli oldu. İşte Halit Kıvanç'ın hayatı...

Google Haberlere Abone ol
Halit Kıvanç hayatını kaybetti. Ümit Kıvanç'tan açıklama. Halit Kıvanç'ın cenaze programı belli oldu. Halit Kıvanç kimdir?

Usta gazeteci, maç yorumcusu ve sunucu Halit Kıvanç hayatını kaybetti. Halit Kıvanç 97 yaşındaydı.

Halit Kıvanç'ın cenaze programı belli oldu. Halit Kıvanç'ın oğlu Ümit Kıvanç babasının cenazesinin 27 Ekim Perşembe günü öğle namazına müteakip Zincirlikuyu Mezarlığı'ndan son yolculuğuna uğurlanacağını açıkladı.

Ümit Kıvanç, "Halit Kıvanç’ı kaybettik. Bizimle birlikte sevenlerinin de başı sağolsun. Cenaze 27’si perşembe, öğle namazından sonra Zincirlikuyu Mezarlığı içindeki camiden kalkacak, aynı mezarlığa defnedilecek." ifadelerini kullandı.

Halit Kıvanç hayatını kaybetti. Ümit Kıvanç'tan açıklama. Halit Kıvanç'ın cenaze programı belli oldu. Halit Kıvanç kimdir?

Fenerbahçe, “Kulübümüzün 570 sicil numaralı YDK üyesi, usta gazeteci ve spor spikeri Halit Kıvanç’ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Camiamızın kıymetli isimlerinden Halit Kıvanç’a Allah’tan rahmet, ailesi, kederli yakınları ve camiamıza baş sağlığı dileriz.” açıklamasını yaptı.

Halit Kıvanç hayatını kaybetti. Ümit Kıvanç'tan açıklama. Halit Kıvanç'ın cenaze programı belli oldu. Halit Kıvanç kimdir? - Resim : 2

Uğur Dündar, "Ustamız, hocamız, değerli ağabeyim Halit Kıvanç'ı kaybettik. Allah'tan rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun." dedi.

Halit Kıvanç hayatını kaybetti. Ümit Kıvanç'tan açıklama. Halit Kıvanç'ın cenaze programı belli oldu. Halit Kıvanç kimdir? - Resim : 3
HALİT KIVANÇ KİMDİR?

Kıvanç, 18 Şubat 1925 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Eski maç sunucusu ve gazeteci olan Halit Kıvanç, Türkiye'nin en ünlü ve en uzun süre çalışmış sunucularından biri.

 Pele ile röportaj yapan ilk gazeteci olarak tanınan Halit Kıvanç, orta öğretimini Pertevniyal Lisesi'nde, yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladı. 3 ay kadar Siirt-Kozluk ilçesinde hakimlik yaptıktan sonra Milliyet, Tercüman, Hürriyet, Güneş başta olmak üzere çeşitli gazete ve dergilerde yazar ve yönetici olarak üst düzey görevler aldı.

1953'te Alp Zirek ve Halit Talayer ile birlikte Türkiye'nin ilk günlük spor gazetesi Türkiye Spor'u çıkardı. Bir yıla yakın İngiliz yayın kuruluşu BBC'de çalıştı. Türkiye'de radyo ve televizyon yayıncılığının gelişmesinde önemli katkıları olan Kıvanç, Türk televizyonculuğunda birçok "ilk"in adamı oldu. Olimpiyatlar ve büyük uluslararası karşılaşmalarda sunucu olarak görev aldı. FIFA Dünya Kupası'nı televizyondan sunan ilk Türk spikerdir. 10 FIFA Dünya Kupası finalini radyo ve televizyonda nakletti.

Halit Kıvanç hayatını kaybetti. Ümit Kıvanç'tan açıklama. Halit Kıvanç'ın cenaze programı belli oldu. Halit Kıvanç kimdir? - Resim : 4

1983'TE SPİKERLİĞE VEDA ETTİ

Sunuculukta 50. yılını 2005'te bir jübileyle kutlayan Kıvanç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, TSYD ve diğer kuruluşların düzenlediği yarışmalarda 200'ün üzerinde ödül aldı. 1983 yılında Cumhurbaşkanlığı Kupası maçıyla maç spikerliğine veda etti.

Kıvanç, NTV televizyonunda pazar günleri Halit Kıvanç'la Ustalar, NTV Radyo'da pazar sabahları Mikrofonda Halit Kıvanç, ise NTV Spor'da Futbol Bir Aşk adlı programları sundu. Koyu bir Fenerbahçe taraftarı olan Halit Kıvanç, Fenerbahçe TV'de Efsanenin 100 Yılı ve Efsanenin Yeni Yüzyılı adlı söyleşi programlarını da sundu.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin