Habertürk'ten 'Annem karne hediyesi et aldı' haberine soruşturma. O çocuğun annesi konuştu: Fakir değiliz; evimiz, arabamız var

Habertürk; "Karne hediyesi olarak kendisine et alındığı" haberine ilişkin açıklama yaptı. Habertürk'ten yapılan açıklamada gazetecilik etik ve ilkeleri açısından herhangi bir ihlal olup olmadığına yönelik soruşturma başlatıldığını bildirdi. Çocuğun annesi de Sabah'a konuştu ve "Fakir değiliz; evimiz, arabamız var." dedi.

Google Haberlere Abone ol
Habertürk'ten 'Annem karne hediyesi et aldı' haberine soruşturma. O çocuğun annesi konuştu: Fakir değiliz; evimiz, arabamız var

Geçtiğimiz günlerde Habertürk’te et fiyatlarıyla ilgili yapılan bir haberde konuşan çocuğun sözleri gündem olmuş, haberde muhabirin soru sorduğu bir çocuk, "Annem karne hediyesi et aldı" demişti.

Muhabir çocuğu 'tebrik' ederken kasap ise, "Karne hediyesi kasap abisinden 3 kalem pirzola" diyerek eti çocuğa uzatmıştı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Söz konusu anların sosyal medyada gündem olmasının ardından olayın yaşandığı yerdeki kasabın sahibi olayı yalanlayarak “Aile kasap dükkanıma yakın bir evde oturur. Evleri arabaları var muhtaç insanlar değiller” ifadelerini kullanırken; çocuğun annesinin de durumu yalanladığı iddia edildi.

Gelişmelerin ardından Habertürk, habere ilişkin soruşturma başlattı.

Habertürk'ten yapılan açıklama şöyle:

''Habertürk TV’de 21 Ocak günü yayınlanan ve sosyal medyada çeşitli yönlerden tartışma konusu olan et fiyatlarına Et Süt Kurumu’nun (ESK) ithal et yoluyla fiyat müdahalesi haberinde kullanılan bir görüntü ve konuşmayla ilgili olarak haberde konuşan çocuğun ailesinin haberle ve muhabirimizle ilgili iddiaları Habertürk TV yönetimince değerlendirilmiş ve haberin oluşumunda gazetecilik etik ve ilkeleri açısından herhangi bir ihlal olup olmadığına yönelik inceleme ve soruşturma başlatılmıştır.

Doğru ve dürüst habercilik yapmak Habertürk açısından vazgeçilmez bir yayın ilkesidir.

Bu ilke ışığında inceleme sonucunu kamuoyuna duyduğumuz sorumluluk ve saygı gereğince kısa sürede paylaşacağız.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.''

ÇOCUĞUN ANNESİ KONUŞTU

Sabah gazetesine konuşan çocuğun annesi, "fakir oldukları" iddiasını yalanladı.

İstanbul Şişli'de kasapta haber yapan bir televizyon muhabiri, annesi ile alışverişe gelen ilkokul öğrencisi A.G.'ye mikrofon uzatmıştı. A.G. de, annesinin kendisine, "karne hediyesi olarak et aldığını" söylemişti. Görüntüler, sosyal medyada viral olurken, iktidarın ekonomi yönetimi de eleştirilmişti.

Sabah gazetesinin ulaştığı, A.G.'nin annesi Nihal Güney, "fakir olmadıklarını" söyledi. Şişli'de yaşadıklarını, ev ve arabaları bulunduklarını belirten Nihal Güney, "yalan haberlerle siyasete malzeme yapılmaktan şikayetçi olduklarını" dile getirdi. Her zaman söz konusu kasaba alışverişe gittiklerini söyleyen Güney, olay günü de tavuk almak üzere kasaba girdiğini kaydetti. Oğlunun uzatılan mikrofona yanlış bir kelime söylemesi ile söz konusu görüntülerin ortaya çıktını savunan anne, eşinin oğluna et değil tablet alacağını dile getirdi. Güney, oğlu A.G.'nin et yiyen bir çocuk olmadığını, kasap abisine karnesini gösterince kasabın hediye pirzola verdiğini öne sürdü.

Habertürk'ten 'Annem karne hediyesi et aldı' haberine soruşturma. O çocuğun annesi konuştu: Fakir değiliz; evimiz, arabamız var

Annenin uzun yıllardır müşterileri olduğunu belirten Kurtuluş'taki kasabın sahibi Zafer Kadife ise şunları aktardı:

"Aile, kasap dükkanıma yakın bir evde oturur. Öyle muhtaç insanlar filan değiller. Evleri arabaları var. Baba büyük bir şirkette çalışıyor. Uzun zamandır benim müşterilerim. Yoksul oldukları ve o sebeple et yiyemedikleri bilgisi kesinlikle doğru değil. Her ay gelir tavuk et alırlar. Karnelerin verildiği gün de anne ile oğlu geldi. Bayan tavuk aldı. Daha sonra karne hediyesi olarak babasının tablet alacağını söyledi. Annesinin anlattığına göre çocuk hiç et yemezmiş. Ben de pirzola hediye ettim ki belki beğenir ve et yemeye başlar diye. Gerek sosyal medyada gerekse bazı gazetelerde olayın çarpıtılması bizi üzdü. Bütün gerçekler bunlardır."

"Altılı Masa bizi rezil etti"

Zafer Kadife'nin babası Mehmet Kadife de şöyle konuştu:

"Ya ben bu işi anlamadım. Biz burada yılların esnafıyız. Her türlü kanal gelip burada binlerce çekim yaptı. Minik kardeşimizle annesi de bizim uzun yıllardır müşterimiz. Karne günü gelmişler, annesi diyor ki, 'oğlum karnesini aldı güzel bir yemek yiyeceğiz', oğlumun da gönlünden kopmuş karne günü özel bir gün diye tanıdığı için kardeşimizi pirzola hediye etmiş. Bu kadar güzel bir olay nasıl böyle siyasi bir mesele haline geldi, gerçekten çok üzüldük. Altılı Masa bunu kendilerine mal etti. Bizi malzeme haline getiren bu insanlar nasıl ülke yönetecekler ben anlamadım, gerçekten rezil ettiler bizi. Böyle bir şey olamaz. Biz kendi halimizde esnafız.

Habertürk'ten 'Annem karne hediyesi et aldı' haberine soruşturma. O çocuğun annesi konuştu: Fakir değiliz; evimiz, arabamız var - Resim : 2

Güzel kardeşimize bir güzellik yapalım dedik, kendimizi saçma sapan bir şeyin içinde bulduk. Ülkenin reisi cumhuru bir tane olur, bunlar altı reis çıkarmaya çalışıyor, bir de bizi alet ediyorlar. Çok yazık. Aslında çocuğun babası zengin, durumları iyi. Yardıma muhtaç değiller. Bizzat kendileri çoğu kişiye yardım ediyorlar zaten. Çocuğun karnesi güzel olunca Zafer de sormuş, 'ben de et versem yer misin' diye, çocuk da, 'yerim amca' deyince oğlum da vermiş."

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin