Gram altının 1550 lira olacağı tarihi açıkladı. İslam Memiş altın, dolar, Borsa İstanbul için kritik açıklamayı yaptı. Sürpriz olmayacak dedi dolar için 25 lira rakamını duyurdu

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, Medyatava TV'ye konuk oldu ve vatandaşların yatırımla ilgili merak ettiği sorulara cevap verdi. Memiş, gram altının 1500 lira, doların ise 25 lira olacağı tarihi açıkladı. İşte Memiş'in kripto, Borsa İstanbul, dolar açıklaması...

Google Haberlere Abone ol
Gram altının 1550 lira olacağı tarihi açıkladı. İslam Memiş altın, dolar, Borsa İstanbul için kritik açıklamayı yaptı. Sürpriz olmayacak dedi dolar için 25 lira rakamını duyurdu

Medyatava TV'nin konuğu olan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş'ten dolar, kripto para ve Borsa İstanbul için çok önemli uyarılar geldi...

İşte Memiş'in açıklamaları...

Evet piyasalarda biraz daha dalgalı seyir var ve belirsizlik fiyatlamalar var,bu da yatırımcıların aslında yatırım araçlarında acaba hangi yatırım araçlarını tavsiye edebiliriz veya hangi yatırım araçları kazandırır noktasında, yükselenler düşer mi düşenler yükselir mi gibi çok sorular gelmeye başladı yatırımcılarda. Dilerseniz borsa tarafından yavaş yavaş yorumlamaya başlayalım; Borsa İstanbu endeksi 5353 puanda,%1’lik bir satış var, borsa tarafında dalgalı bir seyire yıllık bazda odaklanmak gerekiyor yani ne dip seviyeler ne de zirve seviyeler görüldü, olaya böyle bakmak lazım.

Yatırımcılar genelde yıllık ve uzun vadeli bir yatırım aracı olarak bu Piyasayı görmesi lazım genelde kumar piyasası olarak görmemesi gerekiyor, kredili işlem yapmaması gerekiyor, hisselerini mutlaka çeşitlendirilmesi gerekiyor. Eğer bu tedbirleri aldıktan sonra uzun vadeli bir yatırımcıysa, borsa tarafında bir zarar etme olasılığı çok zayıf ancak beklediğimiz seviyeler var, mesela yıl içerisinde 4400 puan seviyesinin dip seviyesi 6.500 puan seviyesinin zirve seviyesi olarak takip edeceğiz ve bugünkü seviyeleri gözünde bulundurduğumuz zaman da tam böyle orta noktadayız yani kırılma noktası yukarı yönlü de olacak, aşağı yönlü de olacak ve dalgalı seviyede bu fiyatlamalar devam edecek diye tahmin ediyorum.

Satış noktasında son bir hamle daha gelebilir buna dikkat çekmek istiyorum çünkü aşağıda biraz daha alanı var, düzeltme alanı var. Teknik olarak bir düzeltmeye ihtiyacı olduğu için düşüşler mutlaka yatırımcılar tarafından değerlendirilebilir.

Dolar kurunda 24-25 lira beklentisi

Dolar tarafında malum, stabil yani bir dalgalanma yok 18,81 lira seviyesinde ama serbest piyasalarda dolar TL kuru şu an itibariyle 19,05 19,07 lira arasında yani Kapalı Çarşı piyasada, dövizcilerde, bankalarda 19 lira seviyesi üzerinde bir dolar kuru var. Ekranlarda 18,81 lira seviyesinde bir kur var  ve bu kurunda bozulmasını en azından seçimlere kadar beklemiyoruz ama seçimlerden sonra yukarı yönlü kur atakları da yaşanabilir özellikle yılın yarısından sonra Haziran ayından sonraki süreçlerde Dolar TL kuralında 24-25 lira aralığı yaşanırsa bizim için sürpriz olmayacaktır.

Euro TL kuru dolara kıyasla yılın ilk 3 haftasında,yılın ilk ayında diyelim yine performansı iyi, en azından euro dolar kalitesi 2022 yılında malum  yirmi yılın  dip seviyesine kadar gerilemişti 0,95 seviyesine kadar, şu anda 1,08,58 seviyesinde ve yıllık bazda euro dolar paritesinde 1.15 seviyesinde yukarıda takip etmeye devam edeceğiz, düşüşleri bir alım fırsatı olarak değerlendireceğiz ve dolayısıyla da euro tekrar uzun bir aradan sonra ,8 ay aradan sonra tekrar doların üzerine çıkmış oldu 20.42 ekranlarda ama serbest piyasalardaki kur 20,66 lira seviyesinde yine Euro'nun dolara kıyasla performansının iyi olduğunu gözlemliyoruz.

Gram altında 1500 lira beklentisi

Gram altın TL fiyatı yeni bir rekor tazeledi ekranlarda ; 1175 lira seviyesi görüldü ama Serbest piyasalarda Kapalı Çarşı piyasasında 1195 lira seviyesi görüldü. Bu da 1114 lira seviyesinde yıla başlayan gram altın TL fiyatının 3 haftalık zarfı içinde gramında 81 liralık bir değer artışıyla 1195 liraya bugün yükseldiğini gördük.  %8,5 %9 civarında bir değer artışı var 3 haftalık süre içinde, burada altın yatırımcısına da şu uyarılarda bulunuyoruz, diyoruz ki;  yükselişler bitmedi, bu yıl altın tarafında ve gümüş tarafında rekor duymaya devam edeceğiz yani bu cümleyi çok sık duyacağız ,çünkü yukarıda orta ve uzun vadede gram altın TL fiyatında 1280,1350,1450,1500 hatta 1550 rakamlarını görebiliriz.

O yüzden de altın bulunduran yatırımcısı satmak için çok heyecanlı olmamalı, çok sabırsız olmamalı yukarıda daha çok alanlarımız var, yıllık bazda ama düşüş yönündeki bu sürece baktığımız zaman da düşüş sürecindeki trendimiz önümüzdeki 2 hafta boyunca gram altın TL fiyatında; aşağıda 1150 lira seviyesi var .Özellikle ons altında bir düşüş beklentimiz var, ons altında 100 dolarlık bir trend var, özellikle altın ons fiyatı 1825 dolar seviyesinden yıla başladı bugün 1942 dolar seviyesine kadar yükseldiğini görüyoruz, altının ons fiyatında 2350 ,2500 dolar seviyesine kadar da  bir yükseliş ön gördüğümü söyleyebilirim ,altın ons fiyat yıllık bazda trendin yukarı yönlü olduğunu söyleyebilirim.

Gümüşün getirisi 2023'te altından fazla olacak

Gümüşün gram fiyatı da altına kıyasla  performansı gayet iyi;  14,33 lira ekranlarda, gümüşün ons fiyatı 23.71 dolar seviyesinde, yine 2022 yılında olduğu gibi gümüşün gram fiyatı 2023 yılında altından fazla getirisi olacağını söyleyebilirim .

Bitcoin 25 bin dolar beklentisi

Kripto para yatırımcısı da yıla sevinçle başladı aslında ,16.500 puan dolar seviyeleri görülmüştü 23.000 dolar seviyesinde, teknik olarak 25 bin dolar seviyesini yukarıda takip etmeye devam ediyoruz ama buradan da tekrar bir satış gelebilir, yatırımcısı 20-25 bin dolar aralığını takip etmesi gerekiyor. Daha önceki takip ettiğimiz bant aralığı 16-18.000 dolar aralığıydı,  bu yukarı yönlü kırılmalarla birlikte 20-25 bin dolar aralığında dalgalanan bir Bitcoin piyasası karşımızda olabilir diye tahmin ediyorum, yine Kripto paralar baskılanmaya devam ediyor ve dolayısıyla Kripto para piyasasındaki mutlaka orta ve uzun vadede varlıklarını korumak için sabırla beklemesi gerekiyor ,burada da açığa işlem yapmama kripto para piyasasında önem arz ettiğini söyleyebilirim.

Evet Amerika Merkez Bankası FED’in politikalarında biraz yumuşama gözlemliyoruz yani FED 1 Şubat tarihinde bir toplantı daha yapacak, FED’in faiz kararı 25 puanlı bir faiz artırımı var. Daha önce 50 baz puan, 75baz puanlı bir süreç yapıyordu ve dolayısıyla da bu süreçte artık biraz daha yumuşamaya gidiyor, işte FED'in bu frenlemesi ile birlikte biz yıl içerisinde küresel piyasalara yansımasını pozitif yönde bekliyoruz. Mesela 2022 yılında dolar karşısında neler değer kaybettiyse ,2023 yılında onların değer kazanacağı bir dönem olacaktır;  mesela euro - dolar paritesi, sterlin dolar paritesi, altının ons fiyatı, gümüşün ons fiyatı; 2022 yılında dolar karşısında değer kaybeden enstrümanlardı. 2023 yılında da yine tam ters bir rüzgar görerek ,bu sefer doların gerilediği özellikle dolar endeksinden bahsediyorum, dolar TL kurundan değil,  dolar endeksi de 108 seviyesindeydi 101 seviyesine kadar geriledi, tekrar 105 atağı bekliyorum önümüzdeki haftalarda ve dolayısıyla da oradan tekrar yılın ilk çeyreği ile birlikte,özellikle Mart ayı da olabilir 92-94 seviyesine kadar geriye çekilen bir dolar endeksi olabilir karşımızda.

Kaynak: Medyatava Özel
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin