Gözünüzün önündeki tehlikenin farkında mısınız? Korkunç tablo ortaya çıktı: Satılan 5 optik gözlükten biri denetimsiz!

Son zamanlarda modadan etkilenerek ilerlese de insan sağlığı için en önemli konulardan biri olan optik sektörü, ne yazık ki büyük bi tehlikeyle karşı karşıya. Denetimsizlik. Türkiye'De satılan 5 gözlükten birinin sağlık kontrolünden geçmediği denetimsiz olduğu ortaya çıktı.

Google Haberlere Abone ol
Gözünüzün önündeki tehlikenin farkında mısınız? Korkunç tablo ortaya çıktı: Satılan 5 optik gözlükten biri denetimsiz!

Türkiye’de 5 milyar liralık bir büyüklüğe sahip olan optik sektörü, yurt içinde ve yurt dışında büyümeye devam ediyor.

Yaklaşık 40 yıldır optik sektöründe faaliyet gösteren Papary Sunglasses Kurucusu Kahraman Keleş, Türkiye’de yıllık 15 milyona yakın güneş gözlüğü satıldığını söyledi. Keleş, satılan her 5 gözlükten birinin denetimsiz olduğuna dikkat çekti.

"5 GÖZLÜKTEN BİRİ DENETİMSİZ SATILIYOR"

Son zamanlarda modadan etkilenerek ilerlese de insan sağlığı için en önemli konulardan biri olan optik sektörü, Türkiye’de ve dünyada gelişmeye devam ediyor. 

Türkiye’de her yıl 15 milyona yakın gözlük satışı yapıldığını belirten Keleş, bu satışların yüzde 60’ının yasal yollardan yapıldığına da dikkat çekti. Keleş, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de her 5 gözlükten biri denetimsiz olarak satılıyor. Özellikle güneş gözlüğü pazarında kayıt dışı satışın çok fazla olduğunu görüyoruz. Sektöre olumsuz etkileyen en önemli faktör denetimsizlik. Hem online platformlarda hem de mağazalarda yapılan bu satışlar ile göz sağlığı hiçe sayılıyor. Hem ekonomiye hem de göz sağlığına ciddi zarar veren bu kayıt dışı gözlüklerin satışı için ciddi yaptırımlar gerekiyor.”

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin