Görenler ve duyanlar inanamadı! Uzayda 'gizemli ev' bulundu

Çin'in Yutu-2 isimli uzay aracı, Ay'ın uzak bir bölümünde 'gizemli bir ev' olarak adlandırılan fakat henüz ne olduğu bilinmeyen bir nesne görüntüledi. Gelecek 2-3 ay içinde Yutu-2'nin nesneye yaklaşarak kontrol edeceği açıklandı.

Google Haberlere Abone ol
Görenler ve duyanlar inanamadı! Uzayda 'gizemli ev' bulundu

Ay'ın uzak tarafında çalışmalarını sürdüren Çin'in uzay aracı Yutu-2, dünyanın gündemine oturan bir keşif gerçekleştirdi. Yutu-2, Ay'ın uzak tarafında "gizemli" olarak adlandırılan bir ev görüntüledi. Küp şeklindeki dairenin içinde ne olduğu ise henüz bilinmiyor.

Indepedent Türkçe'de yer alan habere göre Çin'in uzay çalışmalarını inceleyen gazeteci Andrew Jones dün yaptığı paylaşımda, nesneye "gizemli bir ev" dendiğini belirtti.

AY'IN UZAK TARAFINDAKİ İLK ARAÇ

Dünya'nın uydusuna 2019'da giden Yutu-2, Ay'ın uzak tarafındaki ilk uzay aracı unvanına sahip. Doğal uydu, "kütle çekim kilidi" ismi verilen bir durum nedeniyle Dünya'ya hep aynı yüzünü gösteriyor. Bu yüzden Dünya'ya bakmayan yüzüne "Ay'ın uzak tarafı" ismi veriliyor.

NESNEYE YAKLAŞACAKLAR

Gezgin, gizemli nesneye 80 metre uzaklıkta. ABD merkezli medya ve teknoloji sitesi CNET, bu mesafeden dolayı Yutu-2'nin nesneyi bulanık görüntülediğini yazdı.

Gelecek 2-3 ay içinde Yutu-2'nin nesneye yaklaşarak kontrol edeceği açıklandı.

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin