Gezi Parkı olaylarında yaralanan gazetecilere çağrı: Şikayet edin!

Gazetecilere şiddet uygulayan polislerin cezalandırılması için şikayette bulunulması istendi.

Google Haberlere Abone ol
Gezi Parkı olaylarında yaralanan gazetecilere çağrı: Şikayet edin!

Taksim Gezi Parkı 100’e yakın gazeteyi yaralayan, gözaltına alan ve çalışmalarını engelleyen polislerle ilgili hukuki işlem yapılması için Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin yaptığı başvuruya İçişleri Bakanlığı yanıt verdi.

 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti  Yönetim Kurulu 27 Haziran tarihinde İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’ya yaptığı ziyarette “Yaralanan, gözaltına alınan ve çalışmaları engellenen, gazeteci, foto muhabiri ve kameramanların listesini” sunmuş ve sorumlu polislerin cezalandırılmasını istemişti.

 

İçişleri Bakanlığı Cemiyetin bu başvurusuna 5 Eylül 2013 tarihinde gönderdiği bir yazıyla yanıt verdi. Yazıda polisler tarafından yaralanan ve gözaltına alınan  gazetecilerin Mülkiye Başmüfettişleri A. Faruk Güneş ve Namık Kemal İlhan’a   “İl Özel İdaresi Müfettiş Çalışma Odası-Adnan Menderes  Bulvarı  (Vatan Cad).No 64 Fatih İstanbul”  adresine ve 0212 455 40 35- 0505 466 27 24  irtibat numaralarına başvurmaları istendi.

 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti de tüm gazete, televizyon, ajans ve internet sitelerinin yayın yönetmenlerine 6 Eylül 2013 tarihinde bir yazı yazarak zarar gören gazetecilerin İçişleri Bakanlığı mülkiye baş müfettişlerine şikayette bulunmalarının sağlanmasını istedi.

 

Cemiyet yazdığı yazıda, “Meslektaşlarımıza yönelik  polislerin fizikler saldırılarının ve gözaltına alma uygulamalarının önüne geçilebilmesi için kurumunuzda  Gezi Parkı olaylarını izleyen ve zarar gören gazetecilerin Mülkiye Başmüfettişlerine şikayetlerini iletmelerini sağlamanızı önemle rica ederiz” denildi.


Sıradaki Haber İçin Sürükleyin