Geçti sanıyorduk ama... Dünya Sağlık Örgütü'nden çok kritik Covid 19 uyarısı!

Dünya Sağlık Örgütü, Kovid-19'un küresel sağlık acil durumu olarak son bulması, 'küresel sağlık tehdidi olarak bittiği' anlamına gelmediğini ve tehlikenin hala deva ettiğini bildirdi. Etkisini kaybettirdi sandığımız tehlike halen varlığını sürdürdüğü için uyarılar yapılmaya devam ediyor.

Google Haberlere Abone ol
Geçti sanıyorduk ama... Dünya Sağlık Örgütü'nden çok kritik Covid 19 uyarısı!

DSÖ'nün en üst karar alma organı olan Dünya Sağlık Asamblesinin (DSA) 76'ncısı ikinci gününde de devam ediyor.

Ghebreyesus, burada yaptığı konuşmada, yaklaşık 3 hafta önce Kovid-19'un artık küresel halk sağlığı acil durumu olmadığını ilan ettiğini hatırlatarak, hayatın normale dönmesinin ve rahatça seyahat edebilmenin ümit verici olduğunu söyledi.

KOVİD 19 TEHDİDİ DEVAM EDİYOR

Salgın boyunca DSÖ'nün, hayat kurtarma çabalarında ülkelere destek olduğuna işaret eden Ghebreyesus, "Kovid-19'un küresel sağlık acil durumu olarak son bulması, 'Kovid-19'un küresel sağlık tehdidi olarak bittiği' anlamına gelmiyor. Yeni hastalık ve ölüm artışlarına neden olabilecek farklı Kovid-19 varyantının ortaya çıkma tehdidi devam ediyor." ifadesini kullandı.

Ghebreyesus, yaşanabilecek bir sonraki salgın sürecinde kararlı, toplu ve adil şekilde mücadele etmeye hazır olmaları gerektiğinin altını çizerek, salgının, acil durumlarda korunması gereken 8 milyar insan olduğunu gösterdiğini vurguladı.

Evrensel sağlık güvencesi kapsamında kaydedilen ilerlemelere dikkati çeken Ghebreyesus, "2018'den bu yana 477 milyon kişi daha evrensel sağlık güvencesinin avantajlarından yararlanıyor. Ancak mevcut eğilime göre, 2030'da BM Küresel Hedefler döneminin sonuna kadar dünya nüfusunun yarısından azı evrensel sağlık güvencesinden faydalanabilecek. Bu konudaki kapsayıcılığımızı artırma hızımızı en az ikiye katlamalıyız." diye konuştu.

 

ÜYE DEVLETLERE ACİL KATILIM UYARISI

Ülkelere sağlık alanında atılacak adımlarda birlikte hareket etmeleri ve DSÖ'ye yönelik desteklerini artırmaları çağrısında bulunan Ghebreyesus, şunları kaydetti:

"Dünyanın bir daha asla Kovid-19 gibi bir salgının tahribatıyla karşı karşıya kalmaması için her üye devleti, salgın anlaşması ve Uluslararası Sağlık Tüzüğü ile ilgili müzakerelere yapıcı ve acilen katılmaya çağırıyorum. DSÖ'nün 75. yılını kutlarken sağlığı geliştirmek, dünyayı güvende tutmak ve savunmasız insanlara hizmet vermek için birlikte daha fazlasını yapmaya söz verelim."

Kaynak: A.A
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin