Gazze'den bir uçak daha geldi: 61 hasta ve 49 refakatçinin bulunduğu MSB'ye ait uçak Etimesgut Askeri Havalimanı'na indi

Gazzeli 61 hasta ve 49 refakatçinin bulunduğu, El Ariş'ten havalanan MSB'ye ait uçak, Etimesgut Askeri Havalimanı'na iniş yaptı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konuyla ilgili açıklamada bulundu, "Bugün İsrail Sağlık Bakanı ile görüştüm. Dün de Mısır Sağlık Bakanı ile görüştük" diyen Koca Gazze'de güvenli bölgede Sahra Hastanesi kuracaklarını belirtti.

Google Haberlere Abone ol
Gazze'den bir uçak daha geldi: 61 hasta ve 49 refakatçinin bulunduğu MSB'ye ait uçak Etimesgut Askeri Havalimanı'na indi
AA

Gazzeli 61 hasta ve 49 refakatçinin bulunduğu, El Ariş'ten havalanan MSB'ye ait uçak, Etimesgut Askeri Havalimanı'na iniş yaptı.

İsrail'in saldırılarının sürdüğü Gazze'den Mısır'a geçişleri sağlanan 61 hasta ve 49 refakatçi daha Milli Savunma Bakanlığına ait uçakla tedavi için Türkiye'ye getirildi.

Mısır'ın El Ariş Havalimanı'ndan kalkan Milli Savunma Bakanlığına ait A400M uçağı 61 hasta, 49 refakatçi ve 10 sağlık personeliyle saat 15.10'da Etimesgut Askeri Havaalanı'na iniş yaptı.

Uçaktaki 61 hasta, havaalanında hazır bekletilen ambulanslarla Bilkent ve Etlik şehir hastanelerine sevk ediliyor.

Cumhurbaşkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığına ait uçaklarla geçen hafta perşembe günü de Gazze'den 27 hasta ve 13 refakatçi Türkiye'ye getirilmiş, hastalar Bilkent Şehir Hastanesinde tedavi altına alınmıştı.

BAKAN KOCA'DAN FLAŞ AÇIKLAMALAR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, havalimanında basın açıklaması yaptı. Koca, "88'i hasta toplam 150 kişi getirmiş olduk. Sahra hastanesi için İsrail ve Mısırlı bakanlarla görüştük. Çabamız bebek, çocuk ve yaralıları tahliye etmek" dedi. 

Bakan Koca, sözlerine şöyle devam etti

"Her ikisiyle Türkiye, İsrail ve Mısır arasında oluşturulan sağlık koordinasyon ekibinin çalışmalarını ele aldık. İsrail Sağlık Bakanı'na özellikle bebek ve çocukların tedavi amaçlı ülkemize getirilmesi konusunda yoğun gayret gösterdiğimizi, bir iki gün içinde yeni bir tahliye planladığımızı, bu konuyla ilgili yakın koordinasyondan memnuniyet duyacağımızı ifade ettim.

Ayrıca Gazze içerisinde güvenliği sağlanmış bir bölgede erken dönemde ülkemizce sahra hastanesi kurulmasının düşünüldüğünü, bu hastanenin etnik kökenine bakılmaksızın herkese sağlık hizmeti vereceğini ve bununla ilgili sağlık koordinasyon ekibinin saha ziyareti yaparak uygun lokasyonu bulacağını ifade ettim. Sayın Bakan da cevap olarak, çocuk ve bebeklerin tahliyesi için her türlü koordinasyon ve işbirliğine açık olduklarını, Gazze içerisindeki güvenli bölgede Türkiye tarafından kurulacak sahra hastanesinin lokasyonu ile ilgili sağlık koordinasyon ekibince yerinde değerlendirme yapılmasını olumlu bulduklarını ifade ettiler."

Kaynak: DHA
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin