Gaziantep kara teslim: Binlerce insan kurtarıldı! Ulaşım sağlanamıyor, kar kalınlığı 45-50 santimetre... Karayolları'ndan açıklama geldi; işte trafiğe açılan yollar

Gaziantep'te dün başlayan ve gece boyu devam eden kar yağışı nedeniyle yollar trafiğe kapandı. Gaziantep Valisi Davut Gül, yollarda araçlarıyla mahsur kalan sürücülerin tek tek kurtarıldığını söyledi. Gül, "45-50 cm kar kalınlığı ve yoğun tipi var. Araç trafiği çok fazla ve kaza durumunda binlerce araç birikiyor" derken şu ana kadar 2 bin 800 kişi ile 1780 aracın kurtarıldığını belirtti. Tarsus - Adana - Gaziantep Otoyolu ve İstanbul - Ankara Otoyolu trafiğe açıldı.

Google Haberlere Abone ol
Gaziantep kara teslim: Binlerce insan kurtarıldı! Ulaşım sağlanamıyor, kar kalınlığı 45-50 santimetre... Karayolları'ndan açıklama geldi; işte trafiğe açılan yollar

Kentte, dün öğle saatlerinde başlayan ve gece boyu devam eden kar yağışı, hayatı olumsuz etkiledi. Yağış nedeniyle yollar kapanınca toplu taşıma araçları seferlerini durdurdu. Kendi araçlarıyla evlerine ulaşmak isteyenler büyük güçlük yaşadı. Birçok kişi de yürüyerek evlerine ulaştı.

Gaziantep'in, Adana, Şanlıurfa, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Kilis ile bağlantısını sağlayan yollarda yağış nedeniyle birçok araç kaydı. Gaziantep- Adana otoyolunun 50'nci kilometresinde kayan TIR'ların yolu kapatması sonucu ulaşım durdu, yüzlerce araçta çok sayıda kişi mahsur kaldı. Mahsur kalan kişiler, ekiplerin çalışması sonucu saatler sonra kurtarıldı.

Kayan ve kaza yapan araçlar nedeniyle ulaşımın sağlanamadığı yollarda mahsur kalan 1350 kişinin bölgelerden tahliye edilerek kurtarıldığı bildirildi.

Gece boyu oluşturulan kriz merkezinde gelişmeleri takip eden Gaziantep Valisi Davut Gül, "Kaymakamlarımızın koordinasyonunda emniyet, jandarma, AFAD ve diğer kamu kuruluşları iş birliğiyle 1350 hemşehrimiz kurtarılmış olup 5 bin 400 kişiye kumanya dağıtılmıştır. Yollarda çok sayıda araç mahsur kalmış olup kurtarma çalışmaları devam etmektedir" dedi.

Süreci takip ettiklerini ve araçların kayması nedeniyle yolların kapandığını dile getiren Vali Gül, ekiplerin çalışmalarını sürdürdüğünü ve şehir dışına araç çıkışlarının durdurulduğunu kaydetti.

VALİ GÜL: ÇOĞU GİTTİ AZI KALDI

Gaziantep Valisi Davut Gül, yollarda araçlarıyla mahsur kalan sürücülerin tek tek kurtarıldığını söyledi. Çalışmaların uzun sürmesinin, 50 santime ulaşan kar kalınlığı ve tipi ile araç trafiğinden kaynaklandığını belirten Vali Gül, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Çalışmalar neden uzun sürdü? Yolda kalmış yüzlerce aracı Karayolları ekiplerimiz tek tek kurtarıyor. 45-50 cm kar kalınlığı ve yoğun tipi var. Araç trafiği çok fazla ve kaza durumunda binlerce araç birikiyor. Çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Çoğu gitti azı kaldı" dedi. 

VALİ GÜL: 2 BİN 800 KİŞİ VE 1780 ARAÇ KURTARILDI

Gaziantep Valisi Davut Gül, kar yağışı ve kazalarla kayan araçlar nedeniyle ulaşıma kapanan Tarsus-Adana-Gaziantep otoyolunda mahsur kalan 2 bin 800 kişinin kurtarıldığını açıkladı. Gül, geceden bu yana devam eden çalışmalarda, şu ana kadar 2 bin 800 kişi ile 1780 aracın kurtarıldığını belirtti.

Vali Gül, halen yolda mahsur kalanların olduğunu tahmin ettiklerini belirterek, "Şu ana kadar 1780 araç ile 2800 vatandaşımız kurtarıldı. Ancak halen kurtardığımız kadar vatandaşımızın mahsur kaldığını tahmin ediyoruz. Birkaç saat içerisinde yolun kapanmasına neden olan araçların çekilmesiyle tüm vatandaşlarımızı kurtarmış olacağız" dedi.

'186 KİŞİ HASTANELERE SEVK EDİLDİ'

Vali Gül, kamyon ve TIR'ların kayması ve kazaya karışması nedeniyle yolun ulaşıma kapandığını belirtti. Gül, mahsur kalanların kumanya ihtiyaçlarının karşılandığını, kurtarma çalışmaları sırasında hastalara öncelik verildiğini ve geceden bu yana 186 kişinin hastanelere sevk edildiğini de kaydetti. 

54 YIL SONRA EN YOĞUN KAR YAĞIŞI

Gaziantep'te, dün başlayan ve gece boyu devam eden kar yağışı, günlük yaşamı olumsuz etkiledi. En son 1968 yılında 1 metre kar kalınlığı ölçülen kent merkezinde, 54 yıl sonra kar kalınlığı 49 santimetre, yüksek kesimlerde ise 1 metre olarak ölçüldü.

Gaziantep Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, Gaziantep'te dün başlayan kar yağışının kent merkezinde 49 santimetre olarak ölçüldüğünü açıkladı. Yetkililer, son olarak 1968 yılında yoğun kar yağan kentte, o tarihten bu yana en fazla yağışın düştüğünü söyledi. Kentte son olarak 2016 yılında kar yağışının 33 santim olarak ölçüldüğünü hatırlatan yetkililer, yağışın günlük yaşamı aksattığı kentte, kuvvetli rüzgarla birlikte buzlanma, don ve bölgenin yüksek kesimlerinde çığ tehlikesine de yol açabileceğini bildirdi.

ÇÖKEN ÇATI, 14 ARACA ZARAR VERDİ

Gaziantep'in İslahiye ilçesinde, yoğun kar yağışının ardından Atatürk Mahallesi'ndeki Ayşe Toprak Sosyal Tesisi'nin bahçesinde otopark olarak kullanılan alanın çatısı çöktü. Çatının altında kalan 14 araçta hasar meydana geldi. Bölgeye sevk edilen ekipler çatıyı kaldırırken, araçlar da sahipleri tarafından çekildi.

Bu arada, kar yağışının ardından İslahiye ilçesinde ulaşıma kapanan 21 kırsal mahalle yolunun açılması için ekipler çalışmalarını sürdürüyor.

OTOYOLDA BEKLEYİŞ SÜRÜYOR

Gaziantep'te yoğun kar yağışı sonrası meydana gelen kazalar ve kayan araçlar nedeniyle ulaşımın durduğu Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) otoyolunda, mahsur kalanların bekleyişi sürüyor. Dün öğle saatlerinde başlayıp, gece boyu süren kar yağışı nedeniyle yolda kalan yüzlerce kişi, saatlerdir kapalı yolun açılmasını bekliyor. Kilometrelerce kuyruğun oluştuğu otoyolda kalanlar, geceyi araçlarında geçirdi. Uzun süredir araçlarında bekleyenler,  soğuk nedeniyle zorlandıklarını belirterek, yolun bir an önce trafiğe açılmasını ve evlerine ulaşmak istediklerini söyledi.

KALÇA KEMİĞİ KIRILAN KADIN İÇİN JANDARMA SEFERBER OLDU

Gaziantep'in Araban ilçesinin kırsal Başpınar Mahallesi'nde yaşayan Handan Orhan, sabah saatlerinde dengesini kaybedip düşünce kalça kemiği kırıldı. Sağlık ekipleri kar nedeniyle mahalle yolu kapalı olduğu için ulaşamayınca jandarmadan yardım istendi. Askerler tarafından evden alınan Handan Orhan, jandarma aracıyla Araban Devlet Hastanesi'ne götürüldü. 

MSB helikopter görevlendirdi

Bu arada Milli Savunma Bakanlığı, kar yağışı nedeniyle kapanan Adana-Gaziantep otoyolunda mahsur kalanlar için sıhhi tahliye sağlanması ve gıda yardımı ulaştırılması için 2 helikopter görevlendirildiğini açıkladı. Bakanlığın Twitter'daki hesabından yapılan açıklamada, "Gaziantep Valiliği ile koordineli olarak; kar nedeniyle kapanan Adana-Gaziantep otoyolunda mahsur kalan vatandaşlarımız için sıhhi tahliye sağlanması ve bölgeye gıda yardımının ulaştırılması için Kara Kuvvetleri Komutanlığı'mıza ait 2 adet helikopter görevlendirilmiştir. Ayrıca yolda mahsur kalan TIR'ları kurtarmak için 2 adet çekici araç da görevlendirilmiş ve bölgede destek çalışmalarına başlamıştır. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ihtiyaç duyulması halinde tüm imkân ve kabiliyetleriyle göreve hazırdır" denildi.

HELİKOPTERDEN GÖRÜNTÜLER PAYLAŞILDI

Milli Savunma Bakanlığı'nın Twitter'daki hesabından, Adana-Gaziantep otoyolunda mahsur kalanlar için görevlendirilen helikopterlerden çekilen görüntüler paylaşıldı. Görüntülerde, askeri helikopterin kara yoluna iniş yaptığı, yolda kalanlara kumanya dağıtıldığı anlar yer aldı. Yolda oluşan araç kuyruğu da görüntülere yansıdı. Paylaşımda, "Şiddetli kar yağışından dolayı kapanan Adana-Gaziantep yolunda Kara Kuvvetlerimize ait çekiciler yol açma çalışmalarına destek sağlarken, sıhhi tahliye için görevlendirilen 2 adet helikopterimiz aynı zamanda mahsur kalan vatandaşlarımıza kumanya ulaştırıyor" denildi. 

AÇIKLAMA GELDİ

Karayolları Genel Müdürlüğü, "Tarsus - Adana - Gaziantep Otoyolu ve İstanbul - Ankara Otoyolu her iki yönde kontrollü olarak ulaşıma açılmıştır" açıklamasını yaptı.

KGM tarafından yapılan yazılı açıklamada, “19 Ocak 2021 Çarşamba Saat 19.00 itibarıyla ülkemizdeki güncel yol durumu şu şekildedir. Ankara-İstanbul Otoyolu’nda 46 kamyon, 1 kurtarıcı, 4 çekici, 18 yükleyici ve 290 personelin aktif katılımıyla kar mücadelesi sürdürülmektedir. Bolu Tüneli’nde ulaşım her iki yönde kontrollü olarak sağlanmaktadır. Bölgede yoğun kar yağışı devam etmekte ve gece 24.00’e kadar sürmesi beklenmektedir.

Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu Nurdağı kesimi her iki yönde kontrollü olarak trafiğe açılmıştır. Bingöl-Diyarbakır Yolu saat 08.35 itibarıyla ulaşıma kapatılmıştır. Arapgir-Kemaliye Yolu 08.20 itibarıyla ulaşıma kapatılmıştır. Arapgir-Divriği Yolu ulaşıma kapatılmıştır. Bitlis-Van Yolu 10.45 itibarıyla ulaşıma kapatılmıştır. Van-Gürpınar Yolu 10.45 itibarıyla ulaşıma kapatılmıştır. Muş-Tatvan Yolu 10.00 itibarıyla ulaşıma kapatılmıştır. Kağızman-Ağrı Yolu ulaşıma kapatılmıştır. Bitlis-Muş Yolu ulaşıma kapatılmıştır. Şırnak-Eruh Yolu ulaşıma kapatılmıştır. Hakkari-Şırnak Yolu Çığlı-Ortaköy arası ulaşıma kapatılmıştır. Van-Ağrı Doğubayazıt Yolu Tendürek Geçişi 17.30 itibarıyla ulaşıma kapatılmıştır” denildi.

Etiketler gaziantep kar
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin