Gazeteci Barış Yarkadaş korkunç tabloyu paylaştı: Kırmızı olan bölgelerde satış son hızıyla sürüyor

Korkusuz gazetesi yazarı Barış Yarkadaş, uzun zamandır kamu arazilerinin satışıyla ilgili yazılar yazıyor ve uyarılarda bulunuyordu. Yarkadaş, bugün yazdığı "Harika ve büyük bir fırsat…" başlıklı yazısıyla satışların devam ettiğini açıkladı ve bir tablo paylaştı. İşte kamu arazilerin satışında son durum.

Google Haberlere Abone ol
Gazeteci Barış Yarkadaş korkunç tabloyu paylaştı: Kırmızı olan bölgelerde satış son hızıyla sürüyor

İşte Barış Yarkadaş'ın Korkusuz'daki o yazısı

AKP – MHP iktidarı, Türkiye’yi adeta ‘’kelepir bir mal’’a çevirdi. Hatırlarsanız, Katar Dışışleri Bakanı Al Sami yaklaşık bir ay önce, “Türkiye’deki ekonominin gidişatı nedeniyle ortaya çıkan fırsatları değerlendireceğiz” demişti.

MALLARA ÜŞÜŞTÜLER

Önceki gün ise devlet yatırım fonu olan Abu Dabi Kalkınma Holding’in Başkanı El Suawidi benzer bir açıklama yaptı. Suawidi, Türkiye’yi kast ederek, “Yatırım için harika bir zaman ve harika bir fırsat… Zayıf TL bizim için büyük bir fırsat’’ dedi.

Abu Dabi’li Suawidi, finans, lojistik ve gıda sektörüyle ilgilendiklerini söylerken, çarpıcı bir ifade daha kullandı. Abu Dabi’li başkan, “Türkiye Varlık Fonu’yla birkaç fırsata yönelik görüşmelerimiz başladı. Bazı kenarda kalmış varlıklar var” diyerek, Varlık Fonu bünyesindeki kamu mallarını yağmalamaya hazır olduklarını da göstermiş oldu.

Al Suawidi– Abu Dabi Kalkınma Holding Başkanı
NE VAR NE YOKSA…

AKP ve MHP, iktidarda kalabilmek adına, Türkiye’nin ne kadar birikimi varsa hepsini yağmalatmaya kararlı…

 

AKP geride kalan 20 yılık iktidarında cumhuriyetin neredeyse tüm birikimlerini özelleştirme adı altında sattı. Bunlardan 65 milyar dolar gelir elde edildi. Ancak bu para kamu yararı yerine, yandaşları zengin etmek ve siyasetin finansmanını sağlamak için kullanıldı.

Şimdi ise ‘’dipte köşede kalan’’ ne varsa onları da satmak ve seçime kadar bu parayla durumu idare etmek istiyorlar. Önce Katar, ardından ise Abu Dabi’li yetkililerin “harika ve büyük fırsat’’ diye nitelediği durum, Türkiye için felakettir!

“KELEPİR ÜLKE”

Üretmeyen – üretemeyen bir ülke haline dönüştürülen Türkiye, dünyada artık “kelepir’’ haline gelen kamu varlıkları ve özel şirketleriyle anılıyor. Türk şirketleri, doların aşırı değer kazanması yüzünden her geçen gün ucuzluyor. Bunun sorumlusu AKP ve ona sınırsız destek veren MHP’dir…

AKP 20 yıllık iktidarının sonunda, Türkiye’yi gözü dönmüş yabancı ülkelerin ‘’kelepir’’i haline getirmiş, Türkiye ucuza mal almak isteyenler için “harika fırsatlar’’ın merkezi olmuştur.

Bu durum, bir iktidar açısından utanç kaynağı olması gerekirken, AKP’liler bırakın utanmayı, para geliyor diye sevinçten ne yapacağını şaşırmıştır…

Türkiye’nin bu utanç tablosundan yapılacak ilk seçimde kurtulması, yaşamsal bir zorunluluktur…

Satışlar son hız devam ediyor!

Satışa çıkarılan kamu arazilerinin haritası
AKP ve MHP’nin ‘kelepir’ satışları ‘’yerel’’de de sürüyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı da siyasetin finansmanını sağlayabilmek için, ne var ne yoksa satıyor.

Bakanlığın resmi internet sitesinde paylaşılan arsa – arazi satışlarına ilişkin duyuruları yakından takip ediyor ve “Bu satışlardan elde edilen gelir nereye harcanıyor?” diye soruyorum. Sık sık gündeme getirdiğim bu sorunun yanıtını hala alamadım… Belli ki bu da ‘’ticari sır’’ kapsamına alınmış…

 

CEVAP VER(E)MİYORLAR!

Öyle ya; madem kamunun mallarını haraç mezat satıyorsunuz; bari bu parayı nereye harcadığınızı ve ne kadar gelir elde ettiğinizi öğrenelim… Ne mümkün… AKP halka hesap vermeyi, zul sayıyor…

Tabii demokrasinin en temel ilkesi olan “hesap verme’’ kuralı işlemeyince, istediğiniz her şeyi de rahatlıkla yapıyorsunuz… AKP ne yazık ki; bu rahatlığı yaşıyor…

Gazeteci Barış Yarkadaş korkunç tabloyu paylaştı: Kırmızı olan bölgelerde satış son hızıyla sürüyor - Resim : 3

SATIŞLAR SÜRÜYOR MU?

Önceki gün, adı geçen bakanlığın sitesine girerek, “Acaba satışlar nasıl gidiyor? Hala satacak bir şeyler kaldı mı?” diye baktım.

Karşıma çıkan tablo şu idi:

Bakanlık, 5541 hazine arazisini satışa koymuştu. 700’ün üzerindeki arazi ise satışa hazırlanıyordu.

Kırmızı ile gösterilen bölgelerdeki satışlar son hızıyla sürüyor, alıcılara “Devamı geliyor” deniliyordu.

Ülkeyi böyle yönetmek çok kolay değil mi?

Sizden önceki hükümetlerin kamuya miras olarak bıraktığı tüm arsa ve arazileri satarak finans kaynağı yaratıyor, sonra da dönüp “Bizden öncekiler çivi bile çakmadı” diyorsunuz.

Ve ne acı ki; toplumun büyük bir bölümünü de buna inandırıyorsunuz…

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin