FLAŞ! Osman Kavala kararı çıktı. AİHM serbest bırakın kararı almıştı. Kavala'nın durumunu görüşen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Türkiye ilgili karar aldı. Kavala kararına dolar ve euro nasıl tepki verecek?

Merkez Bankası'nın faiz indirim kararı sonrasında dolar ve euroda rekor yükselişler sürerken, döviz üzerinde baskı yaratacak bir haber de Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nden geldi. AİHM'in aldığı karar gereği tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala'nın serbest bırakılması çağrısı yapılmıştı. Ancak, Kavala son duruşmada da tahliye edilmedi. Kavala'nın durumunu görüşen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nden Türkiye ile ilgili kötü bir karar çıktı.

Google Haberlere Abone ol
FLAŞ! Osman Kavala kararı çıktı. AİHM serbest bırakın kararı almıştı. Kavala'nın durumunu görüşen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Türkiye ilgili karar aldı. Kavala kararına dolar ve euro nasıl tepki verecek?

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararı uyarınca iş insanı Osman Kavala’yı tahliye etmeyen Türkiye için ihlal süreci başlatılmasını istedi.

Bakanlar Komitesi adına büyükelçiler seviyesinde toplanan ve AİHM kararlarının uygulanmasını denetlemekten sorumlu delegeler komitesinin üç gün boyunca yaptığı toplantılar sona erdi.

Karar çıktı

Komite yaptığı oylamayla Türkiye’ye yönelik ihlal sürecinin başlatılmasını talep etti. Oylamada ihlal sürecinin başlatılabilmesi için üye ülkelerin üçte ikisinin oyu gerekiyordu.

Euronews’ün aldığı bilgiye göre, 47 üyeli Avrupa Konseyi’nde bu sürecin başlatılması için gerekli 32’den fazla üye Ankara aleyhine el kaldırdı.

Resmi kararın yarın açıklanması bekleniyor. Türkiye ile ilgili ihlal süreci başlatılması kararıyla birlikte bununla ilgili resmi bir bildirim Türkiye’ye gönderilecek ve Ankara’dan belirli bir süre içinde yanıt vermesi talep edilecek.

İkinci aşamada ise Bakanlar Komitesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 46. maddesinin kendisine verdiği yetki uyarınca Türkiye'yi toplu bir şekilde AİHM'ye şikayet etmek için ayrı bir karar alacak. Bu yönde alınacak kararda da üyelerin üçte ikisinin oyu gerekiyor.

AİHM'nin ihlal yapıldığı yönünde görüş bildirmesi durumunda da Komite, Türkiye'ye karşı alınacak önlemleri değerlendirerek. Bu önlemler arasında Türkiye'nin Konsey üyeliğinden çıkarılması veya oy hakkının askıya alınması da bulunuyor.

 

Türkiye’nin Avrupa Konseyi üyeliği bitebilir mi?

Avrupa Konseyi, kuruluşundan üç ay sonra üye olmaya çağrılan ve 1950’de örgütün kurucu üyeleri arasında yer alan Türkiye’nin üyeliğine son verebilir mi? Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisindeki oy hakkı askıya alınabilir mi? Bu konuda daha önce Türkiye ve diğer üye ülkeler ile Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi arasında neler yaşandı?

Türkiye Özal ile AİHM’in kararlarını tanıdı

Türkiye, Turgut Özal’ın Başbakanlık döneminde 28 Ocak 1987 tarihinde Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komisyonu’na bireysel başvuru hakkını, 22 Ocak 1990’da ise Avrupa İnsan Hakları Divanı’nın zorunlu yargı yetkisini tanıdı.

Kavala tahliye edilmemişti

Yargıtay'ın bozduğu 35 sanıklı Çarşı davası ile İstinaf Mahkemesi'nce bozulan Osman Kavala, Can Dündar ve Mehmet Ali Alabora'nın da arasında bulunduğu 17 sanıklı Gezi ana davasının birleştirilmesinin ardından ikinci duruşma 26 Kasım'da görülmüştü.

Duruşmaya katılmayan davanın tek tutuklu sanığı Osman Kavala'nın, oy çokluğuyla tutukluluk halinin devamına karar verilmişti.

Osman Kavala'nın avukatlarından Deniz Aytöre müvekkilinin duruşmalara katılmama hakkını desteklediklerini, müvekkilinin masumiyet karinesinin açıkça ihlal edildiğini savunmuştu.

Mahkeme heyeti, oy çokluğuyla sanık Osman Kavala'nın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 17 Ocak 2022 tarihine ertelemişti.

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin