Flaş! Flaş Flaş! Sanat dünyasının acı kaybı! Tuncel Kurtiz yaşamını yitirdi!

Sinema, tiyatro ve televizyon dünyasının en sevilen isimlerinden Tuncel Kurtiz, hayata veda etti.

Google Haberlere Abone ol
Flaş! Flaş Flaş! Sanat dünyasının acı kaybı! Tuncel Kurtiz yaşamını yitirdi!

Son yıllarda "Ezel" dizisinde canlandırdığı "Ramiz Dayı" rolüyle gündemde olan ve son olarak "Muhteşem Yüzyıl" dizisinde rol alan ünlü oyuncu Tuncel Kurtiz evinde düşerek hayatını kaybetti.Oyuculuğa 1959 yılında Dormen Tiyatrosu'nda başlayan ve 1981 Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Senaryo Ödülü'nü kazanan Kurtiz, 77 yaşındaydı.İşte Tuncel Kurtiz'in sanat hayatıBabası Selanik doğumlu bir Türk bürokratı, annesi ise Boşnaktır.

Üniversitede kısa bir süre hukuk fakültesinde, daha sonra ise filoloji, felsefe, psikoloji ve sanat tarihi bölümlerinde okudu; ancak hiçbirinden mezun olmadı.İlk kez 1959 yılında Dormen Tiyatrosu'nda oyunculuğa başlamış olan sanatçı, sinema filmlerinde rol aldı. "Sürü" filmiyle zirveye çıkan sanatçı, doğayla içiçe yaşamayı severdi.

1981 Antalya Altın Portakal Film Festivalinde en iyi senaryo ödülünü Nurettin Sezer ile birlikte kaleme aldığı "Gül Hasan" filminin senaryosuyla kazanmıştır.

Hacı ve Asi adlı TV dizilerinde başrol oynamıştır.

2009 yılının başında vizyona giren olan Güz Sancısı filminde Kamil Efendi karakterini canlandırmıştır. Aynı yıl yayına başlayan Ezel adlı dizide Ramiz Karaeski karakterini canlandırmış ve tanınırlığı daha da artmıştır.

2010 Yaz döneminde NTV yeşil ekranlarında Edremit'in Çamlıbel kasabasında eşi ve kayın biraderi ile birlikte işletmekte olduğu Zeytinbağı adlı butik otelde dostlarını ağırlayarak Tuncel Kurtiz ve Dostları adlı bir program yapmıştır. Aynı yıl BBC'nin Hayat (Life) belgeselini seslendirmiştir.

Birçok ulusal ve uluslararası ödülünün yanı sıra, Ekim 2011'de 48. Altın Portakal Film Festivali'nde Yaşam Boyu Onur Ödülü aldı. (DHA)


Sıradaki Haber İçin Sürükleyin