FLAŞ! CHP'den istifalar başladı. 10 milletvekili istifa dilekçisini sundu. Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ'dan flaş açıklama

28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin ardından milletvekillerinin TBMM'deki kayıt işlemleri sürerken CHP listesinden Muğla Milletvekili seçilen Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ'dan bununla ilgili açıklama geldi: Biz, 10 milletvekili arkadaşımız ile CHP'ye istifa dilekçelerimizi verdik. TBMM'ye de vermiş bulunuyoruz. İstifalarla ilgili son durumu tv100 editörü Betül Araz aktardı.

Google Haberlere Abone ol
FLAŞ! CHP'den istifalar başladı. 10 milletvekili istifa dilekçisini sundu. Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ'dan flaş açıklama

28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin ardından milletvekillerinin TBMM'deki kayıt işlemleri sürüyor.

CHP listesinden Muğla Milletvekili seçilen Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, TBMM'de kayıt işlemlerinin ardından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ne ilişkin, adil bir seçim sürecinin yürütülmediğini savundu.

Yerel seçimlerin yaklaştığını anımsatan Özdağ, "10 ay sonra yapılacak olan belediye başkanları seçimlerine hazırlanacağız. Gerçek millet iradesinin orada tecelli edeceğini göreceğiz. Orada milletin belediye başkanları çıkacak, orada yarışacağız. Orada bir turnusol kağıdını göreceğiz. Bu seçimlerin ne kadar adil olduğunu, ne kadar millet iradesini yansıttığını göreceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Bir gazetecinin "Millet İttifakı'nın bir özeleştiri süreci var. Ayrılmalar olur mu?" sorusu üzerine, "Biz, 10 milletvekili arkadaşımız ile CHP'ye istifa dilekçelerimizi verdik. TBMM'ye de vermiş bulunuyoruz. Yemin töreninde kendi partimizle yemin edeceğiz. Ama burada Millet İttifakı ile birlikte yürümeye, milletin problemlerini Meclis'e yansıtmaya devam edeceğiz. Çünkü 10 ay sonra belediye başkanları seçimleri var. Ona hazırlanmamız gerekiyor. Öz eleştiri yapılmalı, eleştirilere açığız. 'Eşit bir seçim değildi, adil bir seçim değildi' evet doğrudur. Ama buna rağmen kazanabilirdik. Ekonomik krizin olduğu, medyanın susturulmak istendiği, yargının siyasallaştırıldığı bazı konularda, böyle bir iklimde çok rahat kazanmamız gerekiyordu." sözlerini sarf etti.

"Bir istifa değil, Seçim Kanunu'nun gereği olan bir takım prosedürler"

CHP listelerinden Mersin Milletvekili seçilen DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, CHP listelerinden Meclis'e giren milletvekillerinin istifalarına ilişkin bir soruya, "İstifaya gerek yok aslında. Seçim Kanunu, CHP listelerinden DEVA Partisi kimliğiyle girmeye müsaade ediyor. Biz, DEVA Partisinden hiçbir zaman ayrılmadık." yanıtını verdi.

Ekmen, bir istifa değil, Seçim Kanunu'nun gereği olan birtakım prosedürler olduğunu söyledi.

Gelecek Partisi milletvekillerinin istifalarının hatırlatılması üzerine Ekmen, "Bence teknik olarak tam konuyu bilmiyor olabilirler. Biz, mesela listeler verilmeden önce bir muvafakatname imzaladık. O muvafakatname şunu diyordu; 'Ben DEVA Parti'liyim. CHP'nin benim ismimi YSK'ya bildirmesine izin veriyorum'. Bugün de ben yine DEVA Parti'liyim, CHP'nin listesinden ayrışmam için Meclis Başkanlığı nezdinde bir işlem dilekçesi var. Bu kesinlikle ismi 'istifa' olan bir süreç değil." karşılığını verdi.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı İdris Şahin'in dün bu dilekçeleri hazırladığını, bugün vermiş olabileceğini bildiren Ekmen, "Yemin töreninde her milletvekili kendi partisiyle anons edilecek." bilgisini verdi.

Son durumu tv100 editörü Betül Araz aktardı

CHP listelerin seçime giren 4 siyasi milletvekili ile ilgili yeni gelişmeleri tv100 editörü Betül Araz aktardı. Millet İttifakı’nı oluşturan 4 siyasi parti; Saadet, DEVA, Gelecek ve Demokrat Partisi seçime CHP listelerinden girmişti.

4 siyasi partinin milletvekillerinin CHP’den istifa etmeye başladıkları bildiren Betül Araz sözlerine şöyle devam etti: DEVA Partisi’nden 15, Gelecek Partisi’nden 10, Saadet Partisi’nden 10, Demokrat Partisi’nden 3 milletvekili istifa etmeye başladı. Bu istifalar CHP Genel Merkezi’nden Kemal Kılıçdaroğlu’nun gönderdiği imzalı yazı doğrultusunda başladı. İlk istifa edenlerden biri Gelecek Partili Selçuk Özdağ oldu. İstida eden isimler cuma günkü yemin töreninde kendi parti logolarının altında yeminlerini edecek. 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin