FLAŞ! Belediye duyurdu, toplu taşımaya zam. Ankara halkına kötü haberi EGO duyurdu. Şehir içi ulaşım ücretlerine zam karar alındı

Dolar ve euronun rekor üstüne rekor kırmasının ardından zam yağmurları da peş peşe gelmeye başladı. Akaryakıt, elektrik, doğalgaza gelen zamlar sonrası temel ihtiyaç maddeleri de zam üstüne zam görmeye başladı. Zamlardan şehir içi ulaşım da nasibini aldı. Ankara halkına kötü haberi Ankara Büyükşehir Belediyesi şirketi EGO duyurdu. "En son bilet zammı 02.09.2019 tarihinde yapılmıştır" denilen açıklamada bilet ücretlerine zam yapılacağı açıklandı.

Google Haberlere Abone ol
FLAŞ! Belediye duyurdu, toplu taşımaya zam. Ankara halkına kötü haberi EGO duyurdu. Şehir içi ulaşım ücretlerine zam karar alındı

Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı EGO Genel Müdürlüğü, kentteki toplu ulaşıma zam yapılacağını duyurdu. Son dönemde yaşanan kur artışlarının EGO Genel Müdürlüğü'nün 2022 yılı bütçesine maliyetinin 290 milyon liranın üzerinde olduğu belirtildi.

Toplu taşımaya 2 yıldır zam yapılmadığı vurgulanırken, toplu ulaşımın sürdürülebilirliği açısından zammın kaçınılmaz hale getirildiği vurgulandı.

EGO açıklaması şöyle:

Son dönemde yaşanan kur artışlarının, alınan otobüsler dolayısıyla, EGO Genel Müdürlüğü’nün 2022 yılı bütçesine maliyet etkisi 290 milyon Türk Lirasının üzerinde olmuştur. Bunun yanı sıra mazot, doğalgaz, elektrik, yedek parça, personel giderleri gibi maliyet unsurlarında 2019-2021 döneminde %77,60 oranında artış yaşanmıştır. Aynı artış oranı 2017-2021 dönemi için %188,60 olarak gerçekleşmiştir.

En son bilet zammı 02.09.2019 tarihinde yapılmıştır. Söz konusu zam oranı belirlenirken bir önceki zammın yapıldığı 2017 yılından itibaren gerçekleşen maliyet artışlarının çok altında bir oran olan %30 belirlenmiş, indirimli ve öğrenci bilet ücretlerine ise zam yapılmamıştır. Bütün bu olumsuz gelişmelere rağmen, iki yıldır bilet ücretlerine herhangi bir zam yapılmamış ve maliyet artışları tüm Ankara halkına paylaştırılmıştır. Ancak gerek kamu gerekse özel toplu ulaşımın sürdürülebilirliği açısından gelinen noktada zam kaçınılmaz hale gelmiştir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.      

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin