Flaş atamaya tepkiler: RTÜK'teki maaşı yetmemiş

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Halkbank Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmesi tepki çekti. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Üyesi (RTÜK) İlhan Taşçı ve RTÜK eski üyesi Faruk Bildirici atamaya sert tepki gösterdi.

Google Haberlere Abone ol
Flaş atamaya tepkiler: RTÜK'teki maaşı yetmemiş

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Halkbank Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi.

Ebubekir Şahin'in yeni görevine Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Üyesi (RTÜK) İlhan Taşçı ve RTÜK eski üyesi Faruk Bildirici sert tepki gösterdi.

İlhan Taşçı, görevle ilgili olarak şunları söyledi:

"RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Halk Bankasına da atandı. Üyeler, RTÜK’ün görev alanıyla ilgili kurum ve kuruluşlarda görev alamazlar. Halkbank’ın RTÜK ile ilgisi olmaması nedeniyle bu atama yasaya aykırı değil. Ancak kamu vicdanı açısından sorunlu ve yaralayıcı bir tablo oluştu.

Bir kamu görevlisinin birden fazla yerde görev yapması ve oradan gelir elde etmesi doğru değildir. RTÜK Başkanlığının part time yapılacak bir iş olmadığını başta Sayın Ebubekir Şahin’in kendisinin ve onu bu göreve getirenlerin biliyor olmaları gerekir.

RTÜK Başkanından beklenti, görevini layıkıyla, tarafsız ve bağımsız yapmasıdır. Kime, ne kredisi verileceğini kararlaştırmak RTÜK Başkanının işleri arasında olmamalı, olamaz. Şahin’in bu görevi kendisine tevdi edenlere teşekkür edip, affını istemesinin uygun olacağını düşünüyorum."

Faruk Bildirici de atamaya şu sözlerle tepki gösterdi:

"Girişimlerin sonucunda TÜRKSAT’tan istifa etmek zorunda kalan RTÜK Başkanı Şahin’e yeni gelir kapısı bulunmuş. Anlaşılan RTÜK’teki maaşı, Basın İlan’daki huzur hakkı yetmemiş. Halkbank’a atanması -RTÜK ile ilgili olmadığı için- yasal olabilir ama ahlaki değil, vicdani hiç değil.

Bankacılık ile hiçbir ilgisi, bilgisi, birikimi olmayan Şahin’e Halkbank’tan da maaş ödenmesi kamu kaynaklarının yağmalanmasıdır. Seçili bürokratlara üç dört maaş ödemek için liyakatın önemsemediğinin yeni bir göstergesidir.

Ayrıca bu atama RTÜK’ün bağımsızlığının kalmadığının ve siyasi iktidarın arka bahçesi haline geldiğinin de yeni bir kanıtıdır."

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin