Finlandiya'dan NATO üyeliği açıklaması: Türkiye bize tarih vermedi

İsveç'te yaşanan Kuran-ı Kerim yakma skandalının ardından Türkiye ile NATO kapısındaki İsveç ve Finlandiya arasından ipler gerildi. Finlandiya'dan yapılan açıklamada "Türkiye bize tarih vermedi" denildi.

Google Haberlere Abone ol
Finlandiya'dan NATO üyeliği açıklaması: Türkiye bize tarih vermedi

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, NATO üyeliği konusunda Macaristan'ın onayını şubat sonu itibarıyla beklediklerini, öte yandan İsveç'te yaşananlar nedeniyle Türkiye'den kendilerine onay için tarih verilmediğini söyledi.

Litvanya, Letonya ve Estonya'da yayın yapan BNS'in haberine göre, Haavisto, Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics ile Riga'da bir görüşme gerçekleştirdi.

Haavisto, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye ve Macaristan dışındaki ülkelerin Finlandiya'nın NATO üyeliğini onayladığını ifade ederek, "Türkiye'den Stockholm'de yaşanan olay nedeniyle herhangi bir gün bildirilmedi. Stockholm'deki son gösteriler, durumu yalnızca uzattı ve şiddetlendirdi" dedi.

Haavisto, Finlandiya ve İsveç'in halihazırda NATO'nun mevcut girişimlerine aktif olarak dahil olduğunu, her iki ülkenin NATO ile birlikte üye devletlerin güvenliğini sağladığını belirtti.

Finlandiya'nın Rusya ile 1300 kilometrelik bir sınırı paylaştığını hatırlatan Haavisto, Helsinki'nin amacının, NATO'nun Finlandiya ile Rusya arasındaki sınırını güvenli hale getirmek olduğunu ifade etti.

Haavisto, NATO üyeliği konusunda Macaristan'ın onayını şubat sonu itibarıyla beklediklerini de kaydetti.

TÜRKİYE BELİRSİZ SÜREYLE ASKIYA ALDI

İsveç'te Kur'an-ı Kerim yakılması olayından sonra sert tepki gösteren Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasındaki üçlü mekanizma toplantısını süresiz şekilde iptal edildiğini bildirmişti. Bir sonraki toplantının Şubat ayında gerçekleşmesi planlanıyordu.

İSVEÇ'TE YAŞANANLAR

İsveç'in başkenti Stockholm'de 21 Ocak'ta Danimarkalı aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi lideri Rasmus Paludan, Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği önünde kalabalık polis korumasında Kur'an-ı Kerim yakmış, Paludan'ın yanına kimsenin yaklaşmasına izin verilmemişti.

İsveç hükümetinin Kur'an-ı Kerim yakılması için Paludan'a izin vermesine, Türkiye başta olmak üzere çok sayıda İslam ülkesinden tepki gösterilmişti.

Kaynak: A.A
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin