Fenerbahçe Euroleague finalinde yıkıldı! Sopron Basket tarihinde ilki başardı

Euroleague Kadınlar Dörtlü Finali’nin final maçında Fenerbahçe Safiport, Macaristan ekibi Sopron Basket’e 60-55 mağlup olarak organizasyonu 2’nci tamamladı. Sopron Basket’te 16 sayı kaydeden Gabby Williams karşılaşmanın en skorer ismi olurken; Fenerbahçe Safiport’ta Alina Iagupova 13 sayıyla karşılaşmayı tamamladı.

Google Haberlere Abone ol
Fenerbahçe Euroleague finalinde yıkıldı! Sopron Basket tarihinde ilki başardı

Fenerbahçe Safiport, EuroLeague’de 4. kez finalde kaybetti. Kulüp tarihinde 5’inci kez Dörtlü Final organizasyonunda yer almayı başaran Macaristan ekibi Sopron Basket, Fenerbahçe Safiport’u mağlup ederek 2’nci kez yer aldığı finalde ilk kupasını müzesine götürmeyi başardı. Macar ekibi daha önce 2017/2018 sezonunda finale yükselme başarısı göstermiş ama finalde UMMC Ekaterinburg’a kaybederek kupayı kazanamamıştı.

Euroleague Kadınlar Finali’nin en değerli oyuncusu da karşılaşmanın bitimiyle birlikte belli oldu. Finalin en değerli oyuncusu Sopron Basket takımından Gabby Williams oldu. Williams karşılaşmayı 16 sayı, 4 ribaund, 3 asist ve 4 top çalma ile tamamladı. 25 yaşındaki oyuncu, ödülünü FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel’in elinden aldı.

Karşılaşmaya daha iyi başlayan Sopron Basket, hücumda Williams ve Fegyverneky etkili oldu. Skoru 7-0’a getiren Macar ekibi periyodun bitimine 6:38 kala rakibine molayı aldırdı. Molanın ardından da hücumda iyi bir görüntü çizemeyen Fenerbahçe, karşılaşmadaki ilk sayılarını periyodun bitimine 2:34 kala Sabally’den gelen 3 sayılık isabet ile buldu: 12-3. Periyodun geri kalan bölümünde farkı çift hanelere çıkaran Sopron Basket, ilk periyodu 16-6 önde tamamladı.

İkinci periyotta Iagupova’nın serbest atış isabetlerinin yanı sıra Williams’ın pota altından etkili oyunuyla daha iyi bir görüntü çizen Fenerbahçe, periyodun son 6 dakikasına 5 sayı geride girdi: 20-15. Periyodun ikinci bölümünde toparlanan Sopron Basket, Fenerbahçe’nin sadece 4 sayı bulmasına izin verdi ve ilk yarıyı 10 sayı farkla 29-19 önde tamamladı.

Üçüncü periyoda daha iyi giren Fenerbahçe, Olcay’ın skorer oyunuyla farkı eritmeyi başardı ve periyodun bitimine 5:58 kala farkı 1’e indirdi: 33-32.  Periyodun geride kalan kısmında Williams ve Brooks ile etkili olan Sopron, farkı tekrardan açmayı başladı ve karar periyoduna 45-38 önde girdi.

Son periyoda daha etkili giren Fenerbahçe, karşılaşmanın bitimine 6:01 kala Olcay ile bulduğu turnike basket ile farkı 5’e indirdi: 51-46. Karşılaşmanın son dakikaları büyü heyecana sahne olurken Fenerbahçe, Sabally’nin üç sayılık basketiyle farkı 3’e indirdi: 58-55. Sopron, karşılaşmanın bitimine 8.4 saniye kala bulduğu serbest atış isabetiyle farkı 4’e çıkardı: 59-55. Kalan saniyelerde de farkı koruyan Macaristan ekibi, karşılaşmayı 60-55 kazanarak Euroleague Kadınlar’da 2021/2022 sezonunun şampiyonu oldu.

1’İNCİ PERİYOT: 16-6

İLK YARI: 29-19

3’ÜNCÜ PERİYOT: 45-38

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin