FATİH AKSOY: 'TELEVİZYON DÜNYASI MEZAR KAZICILARLA DOLU'

Med Yapım'ın Genel Müdürü ve ortağı Fatih Aksoy, yeni sezonda ekrana gelecek projelerini ve TV dünyasının ünlüleriyle ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

FATİH AKSOY: 'TELEVİZYON DÜNYASI MEZAR KAZICILARLA DOLU'

Televizyon oyuncuları sezona ara verilmesini fırsat bilerek tatil yaparken, yapım şirketleri şu sıralar harıl harıl yeni sezon için projeler üretiyor. Yapımcılar format yaratıyor, format inceliyor, sunucu ve oyuncularla görüşüyor, reyting için en doğru kararı vermeye çalışıyor. Yarışma, şov programı ve sit-com dizi odaklı çalışan, ekranın en yenilikçi yapımevlerinden Med Yapım'ın genel müdürü ve ortağı Fatih Aksoy ile yeni projelerini ve televizyon dünyasındaki gelişmeleri konuştuk.


SADECE DİZİDE BAŞARILI
Fatih Aksoy, yeni dizi projesi 'Ece'de başrolü üstlenen Hande Ataizi'nin başarılı olacağından hiç kuşku duymuyor. Çünkü geçmişe bakıldığında, Ataizi'nin başarısız olduğu bir dizi bulunmadığını söylüyor: "Hande'nin başarısız olduğu dizi yok. Ancak Hande'nin başarılı olduğu program da yok!" Konservatuvarda Yıldız Kenter'in öğrencisi olan Hande Ataizi, çok sayıda dizide ve sinema filminde oyunculuk yeteneğiyle öne çıkmayı başardı. Ancak Fatih Aksoy'un söylediği gibi denediği birçok yarışma ve şov programında istediği yere gelemedi. Aksoy bunu, güzel oyuncunun, normal hayattaki eğlenceli arkadaşlığını ve doğallığını kamera karşısına taşıyamamasına bağlıyor. 'Ece' dizisi için Gökhan Arsoy'dan Saruhan Hünel'e kadar birçok erkek oyuncunun adı geçti, ancak Ataizi'nin 'Melekler Adası'ndan rol arkadaşı Devrim Nas'ta karar kılındı. Yapımcı Aksoy bu kararla ilgili, "Bir rol için birçok oyuncuyla görüşülür, hatta deneme çekimi de yapılır. Sonunda bir kişi, o role daha uygun görüldüğü için seçilir. Bu seçim diğerlerinin kötü olduğu anlamına gelmez. Prodüktörün kararıdır. O oyuncu iyi oynayamazsa yanlış karar verdiği için sorumlusu da prodüktördür" diyor.


CİNSEL SAPMA DEĞİL BU
'Ece'de bir erkeğin, bir gecede kadına dönüşmesinden sonra yaşadığı fiziksel ve duygusal durumun komedisi işleniyor. Fatih Aksoy'un daha önce de erkeklerin kadın kılığında yarışacağı bir yarışma projesi vardı. Fakat proje, RTÜK engeline takıldı. Aksoy'a, 'Ece'de de benzer tepkiyle karşılaşıp karşılaşmadığını sorduk. Ünlü yapımcının yanıtı ise çok net oldu: "Öyle bir şey söz konusu değil. Dizinin çok kaliteli bir senaryosu var. Bu aslında; her erkeğin 'Kadın olsam...' ya da her kadının 'Erkek olsam ne olurdu?' düşüncesinden yola çıkılarak yapılmış bir iş. İnsanlar bunu düşünürler ve bunun cinsel eğilimde sapmayla ilgisi yok. Bu bir trük. Bu trük tiyatroda da sinemada da hep kullanılır. Çok da izlenir."


TUTTUĞUNU BIRAKMIYOR
Fatih Aksoy, her zaman güvendiği isimlerle çalışmayı tercih ediyor ve onlarla yıllarca çalışmaya devam edeceğini belirtiyor: "Süheyl- Behzat Uygur ile yıllardır çalışıyoruz. Kenan Işık'la ilk görüşmemde 'Budur' dedim, yıllarca beraber çalıştık. Alp Kırşan bizim projelerimizde hep olacaktır. Haluk Bilginer, Hülya Avşar, Gülben Ergen, Yasemin Ergene ve Sinem Kobal da öyle."


MONTE KRİSTO GELİYOR
Med Yapım'ın yeni sezona hazırladığı projelerden biri de 'Monte Kristo'. Senaryosu, Alexandre Dumas'nın klasik eseri 'Monte Kristo Kontu'ndaki hikayeden esinlenerek yazılan dizi, Arjantin'de büyük ilgi görmüştü. 'Monte Kristo' için sıkı bir cast çalışması yaptıklarını belirten Fatih Aksoy, dizide hangi oyuncuların yer alacağının yakında netleşeceğini belirtiyor.


Mehmet Ali gerçek bir vakadır!
Med Yapım'ın bir diğer projesi de Çarkıfelek. Aksoy, Mehmet Ali Erbil ile özdeşleşen bu yarışmanın; bir seyircisinin yanlışlıkla donunu indirdiği canlı yayın kazasından sonra Erbil'i yeniden dirilttiğine inanıyor: "Mehmet Ali gerçek bir vaka. Olağanüstü bir şovmen. Türkiye'nin değil, dünyanın sayılı yeteneklerinden biri. Tam herkesin bitti dediği an kendine bir çıkış yolu buluyor. Kaç kere tökezledi. Hepsinden güçlenerek çıktı. Sempatisi büyük, insanlar onun söylediklerine kızmıyor."


Şaban da Recep İvedik gibi eleştirildi
Fatih Aksoy, gişe rekortmeni 'Recep İvedik'e yönelik eleştirileri abartılı buluyor. Ama bu duruma şaşırmıyor ve bu ülkede zamanında Şaban filmleri ve onları sürekli yayınlayan kanalın de benzer eleştirilere maruz kaldığını söylüyor: "Kemal Sunal ölmeden önce, oynadığı Şaban filmleri ve bu filmleri yayınlayan Show TV çok eleştiriliyordu. Şimdi aynısı 'Recep İvedik'in başına geliyor." Aksoy, karakter yaratmada usta olan Şahan Gökbakar'ın komedyenler içinde; sahne performansında rakipsiz gördüğü Cem Yılmaz ile değil, kendisi gibi karakterler yaratan Ata Demirer ile kıyaslanabileceğini söylüyor.


Beyaz'ın istikrarı övgüye değer bence
Ünlü yapımcı, uzun zamandır televizyon şovu yapacağı bir şovmen aradığını, tavsiye edilen çeşitli gençlerle görüştüğünü ancak arayışının devam ettiğini belirtiyor ve ekliyor: "Televizyon dünyası insanı çabuk tüketen bir alan. Geçen 10 yılda kimler yok olup gitti. Bu anlamda Beyaz'ın sürdürdüğü istikrar övgüye değer. 10 yılda çok önemli bir başarı gösterdi."


HEMEN 'BİTTİ' DENİYOR
Aksoy, televizyon dünyasında bir projesi kötü olan ya da özel hayatında çalkantı yaşayan bir ünlü için hemen 'bitti' yorumlarının yapılmasına çok kızıyor ve kendisinin, bir işi kötü gitti diye kimseyi harcamadığını dile getiriyor: "Türkiye'de televizyon dünyasında o kadar çok mezar kazıcısı var ki... Herkese mezar kazılıyor. Tamer Karadağlı'ya bitti diyorlardı. Tam o söylentilerin ortasında ben aradım, iş teklif ettim. Ancak başka bir şirketle anlaşmıştı. 'Son Ağa' diye bir dizi yaptı, birinci oldu. Kendi işim gibi sevindim. Yetenekli insanlar kolay harcanmaz."


Mehmet Aslan acayip yakışıklı bir genç!
Fatih Aksoy'un yeni projelerinden biri de 'Benim Annem Dans Edemez' adındaki yarışma. Bu programın özelliği dans yarışmasına başvuran gençlerin provalara geldiğinde partner olarak karşılarında anne veya babalarını bulmaları. Aksoy bu yarışmanın sunuculuğunu, Sinem Kobal ile Mehmet Aslan'a verdi. İlk kez böyle bir program sunan Mehmet Aslan'a güveninin sonsuz olduğunu belirten Aksoy, ona şans vermeye devam edeceğini söylüyor ve Aslan'ın, televizyonlardaki yakışıklı erkek eksikliğini dolduracak önemli bir isim olduğunu belirtiyor: "Biz kendi değerlerimizin farkında değiliz. Mehmet acayip yakışıklı bir genç. Üç yıl önce bir dergide fotoğrafını gördüm, dünyanın her yerinde yakışıklı kabul edilebilecek biriydi. Çağırdım görüştük, o zamanki dizide rol verdim. Sonra yine çalıştık, ileride de çalışacağız. Mesela Kıvanç Tatlıtuğ ülkemizde pek fark edilmedi ama Ortadoğu ülkelerinde ilah oldu çocuk."


Birilerinin etkisiyle jüri oluşturmam


Geçen yılki 'Şarkı Söylemek Lazım' yarışmasında Oray Eğin ve diğer jüri üyeleriyle Sezen Aksu arasında yaşanan polemiğin ardından, yeni yarışmanın jüri heyetinin oluşumunda Aksu'nun parmağı olduğu iddia edilmişti. Buna gerekçe olarak da, ünlü sanatçının eski arkadaşlarından Özdemir Erdoğan ve yakın zamana kadar menajerliğini yapan Yaşar Gaga'nın jüride yer alması gösterilmişti.


ONUNLA MAHKEMELİĞİZ
Fatih Aksoy 'Jüride Sezen parmağı var' iddialarını kesin biçimde reddediyor ve birilerinin etkisiyle jüri oluşturmayacağını söylüyor: "Sezen Aksu ile hiçbir tanışıklığım yok. Şu an kendisiyle mahkemelik durumdayız. Oray Eğin'le olan davasında bizi de mahkemeye vermiş. Yaşar Gaga da Sezen'in menejerliğini yapmadan önce bizde yönetmen olarak çalıştı."


BÜLENT İPEK / www.sabah.com.tr


Sıradaki Haber İçin Sürükleyin