Evlat nöbeti tutan aileler HDP'ye siyah çelenk bıraktı, gerginlik yaşandı: Gözaltılar var

Çocukları terör örgütü PKK tarafından kaçırılan aileler, Ankara'da HDP Genel Merkezi önüne siyah çelenk bıraktı. HDP'lilerin çelengi atmak istemesi üzerine arbede yaşandı. HDP Genel Merkezi önündeki açıklamanın ardından çıkan arbedede, 6 kişi gözaltına alındı.

Google Haberlere Abone ol
Evlat nöbeti tutan aileler HDP'ye siyah çelenk bıraktı, gerginlik yaşandı: Gözaltılar var

Çocuklarının PKK tarafından kaçırıldığını iddia eden Celil Begdaş, Süleyman Aydın ve Nihat Aydın, Diyarbakır'da HDP İl Başkanlığı önünde 976 gündür 'evlat nöbeti' tutan aileleri temsilen Ankara'da HDP Genel Merkezi önünde protestoda bulundu. Ellerinde PKK'nın kaçırdığını söyledikleri çocuklarının fotoğrafları da bulunan 3 kişi, 'Evlatlarımızı HDP'den istiyoruz' yazılı siyah çelenkle HDP binası önüne geldi.

Bu sırada dışarıya çıkan HDP milletvekili Ayşe Acar Başaran ve partililer, tepki gösterdi. Partililer, siyah çelengi alıp, atmak isteyince polis ile HDP'liler arasında arbede çıktı. Bu sırada aileler, "Evlatlarımızı geri verin" sloganı attı.

Gerginliğin sona ermesi ardından aileler adına Celil Begdaş açıklama yaptı. Begdaş, "Benim oğlum 15 yaşında hastaydı. 9 yaşındaki, 8 yaşındaki çocuğun dağda ne işi var? Peki bizim evlatlarımız nerede? Benim ne gündüzüm ne gecem ne bayramım var. HDP her zaman Kürtleri kandırdı. Ben burada Sayın Cumhurbaşkanıma, İçişleri Bakanıma teşekkür ederim. Bu HDP hiçbir zaman Kürtlerin temsilcisi olamaz. Bizi bize bıraksınlar. Ben burada Türküm, Diyarbakır'da Kürtüm, Trabzon'da Lazım. Ben evladım gelene kadar bunun peşini bırakmam" dedi.

Aileler, açıklama yaptıktan sonra HDP önünden ayrılırken, polisin önlemleri sürüyor.  

8 GÖZALTI 

HDP Genel Merkezi önündeki açıklamanın ardından, partililer binadan ayrılmak istedi. Ancak polis ekipleri, güvenlik gerekçesiyle partililerin bir süre daha binada kalmasını istedi. HDP'lilerin buna karşı çıkması üzerine yeniden gerginlik çıktı. Dışarıya çıkmak isteyen HDP'lilere polis izin vermedi. Bazı partililerin dışarıya çıkmak için direnmesi ve kapıyı zorlaması üzerine polis biber gazı sıktı. Çıkan arbedede 1 polis memuru hafif yaralanırken, HDP üyeleri Veli Saçılık, Hüseyin Gökoğlu, Ali Özkan ve Nazım Karakurt'un da aralarında bulunduğu 6 kişi gözaltına alındı. Öte yandan HDP'nin bulunduğu cadde araç trafiğine kapatıldı. 

HDP Genel Merkezi önünde toplanan bir grup partili, binaya girmek isteyince 3'üncü kez gerginlik çıktı. Polis, partiye girmek isteyen gruba izin vermedi. Çıkan arbedede partililerden Mehmet Sait Sırdaş ve Yunus Emre Şahan gözaltına alındı. HDP önünde çıkan olaylarda gözaltına alınanların sayısı 8'e yükselmiş oldu. Polis, diğer partilileri ise uzaklaştırdı. Polisin bina önündeki önlemleri sürüyor. (DHA)

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin