Eskişehir'de bir sumatik arızalandı, personel makineye girdi, parayı elle almaya başladı. Belediyeden 'su istimal yok' açıklaması geldi

Eskişehir'de şebeke suyuna gelen zam öncesi su yükleme noktaları önünde uzun kuyruklar oluşurken, bir makinenin para mekanizması arıza yaptı. Bunun üzerine bir personel makinenin içine girip parayı elle aldı.

Google Haberlere Abone ol
Eskişehir'de bir sumatik arızalandı, personel makineye girdi, parayı elle almaya başladı. Belediyeden 'su istimal yok' açıklaması geldi

 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) Genel Müdürlüğü’nün önceki gün yapılan olağan genel kurulunda, kentteki şebeke suyunun metreküpü 7,93 liradan 13,50'ye yükseltildi.

Yaklaşık yüzde 70'lik zam kurulda oy çokluğuyla kabul edilirken, zamların bugünden itibaren geçerli olacağı açıklandı. Eski tarifeden su satın almak isteyenler ise 3 gündür kentin farklı noktalarındaki su yükleme makineleri önünde zaman zaman uzun kuyruklar oluşturdu.

MAKİNE ARIZALANDI

Tepebaşı ilçesi Çamlıca Mahallesi Birlik Caddesi'ndeki su yükleme makinesi arıza yaptı. Bölgeye gönderilen ESKİ teknik personeli su yükleme makinesinde yaptığı kontrolde, para mekanizmasının çalışmadığını tespit etti.

Mekanizma sökülürken, kuyrukta bekleyenlerin mağdur olmaması için makine kabinindeki personel paraları, mekanizmanın olduğu boşluktan elle alarak su yükleme işlemine devam etti. Arızanın giderilmesinin ardından sistem normale dönerken, o anlara ilişkin çekilen görüntüler, sosyal medya hesaplarında paylaşıldı.

'OTOMATİK YÜKLEMEYE TEKRAR GEÇİLMİŞTİR'

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) Genel Müdürlüğü, yaşanan arızaya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, kontrollerin yapıldığı, "sistemin canlı vezne gibi işletildiği" belirtildi.

Görüntüdeki elle para alma işleminin kabin içerisindeki teknik personelin kontrolünde para alma mekanizmasına manuel yükleme işlemi olduğu açıklandı.

ESKİ, "Yaşanan olayda herhangi bir suistimal unsuru bulunmamaktadır. Paylaşımı yapan vatandaşımızla görüşülmüş olup, kendisinin herhangi bir art niyet olmadan yaptığı bu paylaşımın birçok farklı sosyal medya platformunda olumsuz amaçlar için kullanılmasından son derece üzüntü duyduğunu bildirmiştir. Durum, su dolum sırasında bekleyen vatandaşlarımızın yükleme yapabilmeleri için arızalı parça değişimi yapılana kadar, kabinli cihazın açık vezne olarak çalıştırılmasından ibarettir. Parça değişimi tamamlandıktan sonra otomatik yüklemeye tekrar geçilmiştir" ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin