Erkan Oğur'dan 'hata ettim' öz eleştirisi!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yönetmenliğini Kemal Başbuğ'un yaptığı sözü ve müziği kendisine ait Hiç oldum türküsüne klip çekti. Düzenlemesini Erkan Oğur'un yaptığı türküde İbrahim Kalın bağlama çaldı. Erkan Oğur, tepkilerin ardından konuştu.

Google Haberlere Abone ol
Erkan Oğur'dan 'hata ettim' öz eleştirisi!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın sözü, müziği kendisine ait olan ve bizzat seslendirdiği "Hiç oldum" türküsünün klibi geçen günlerde Youtube ve diğer dijital müzik platformlarında yayınlandı.

Klibin künyesinde kopuz ve gitarların karşısında sanatçı Erkan Oğur'un adının bulunması nedeniyle bazı medya kuruluşlarında müziğin düzenlemesinin Oğur tarafından yapıldığı iddia edildi.

Klibin yayımlanmasının ardından sosyal medyada bazı kişiler, Kalın'ın projesinde yer almasının Oğur'un muhalif kişiliğiyle özdeşleşmediğini savunarak eleştirilerde bulundu.

Buna karşılık başka kişiler de müzikle siyasetin birbirlerine karıştırılmaması gerektiğini söyleyerek, eleştirilere cevap verdi.

Konu sosyal medyada iki farklı görüşün dile getirildiği polemiğe dönüştü.

Tartışmaların dışında kalmaya çalışan Erkan Oğur, sessizliğini bozdu ve öz eleştiri yaptı.

Independent Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Oğur, "Benim Saray ve kendi menfaati için müzik yapan birisi olduğumu ifade edenler oldu. Tersine Saray'ın verdiği ödülü kabul etmemiştim. Cumhurbaşkanı Müzik Ödülü'nü kabul etmemiştim" hatırlatması yapıyor.

"Ben sadece müzikle ilgili bir yaklaşımla ve İbrahim Kalın'ı bağlama seven, halk müziğiyle ilgili birisi diye hissettiğim için birkaç müzisyen arkadaşın ricası üzerine kopuzumla eşlik ettim" diyen Oğur, sözlerine şöyle devam ediyor:

"Düzenleme yapmadım. Onu yanlış yazıyorlar ya da yapımcı mı böyle yazmış bilemiyorum. Öylesine bir stüdyo işiydi, benim için ondan öte bir şey değildi. İbrahim Kalın'ın kendisi de aradı, ricacı oldu. 'Çalarsam mutlu olacağını' söyledi. Ben de 'Benim için bağlama çalıp, halk müziği seven İbrahimsiniz. Tabii ki çalarım' dedim. Ama çalan müzisyen arkadaşlar daha önce bilgiliydiler herhalde. Daha önce çalışma yapmışlar çünkü. Müzik hazırlanmış. Sağına soluna benim de bir şeyler çalmamı istediler. Ben de dokundum. Neredeyse 1,5-2 yıl geçti. Ne çaldığımı bile unuttum."

Oğur, "İçimin bir köşesi cız etmişti, benim ne işim var diye" derken, "Belki benim de hatam olmuş olabilir, böyle bir şeyi kabul etmek. Ben sadece müzik tarafına baktığım için çalmakta pek sorun görmedim. İnsanlar başka taraflara çektiler. Beni tanımadıkları için. Ben bugünkü iktidarı, hükümeti politikaları nedeniyle tasvip eden biri değilim" vurgusu yapıyor.

"Ben solcu, devrimci birisiyim" diyen Oğur, yaşanan polemiğin ardından İbrahim Kalın'dan "çok üzüldüğünü" belirten mesajlar aldığını aktarıyor.

Oğur, İbrahim Kalın'ın müzik yorumu için ise şunları söylüyor:

"Güzel, tok bir sesi var. Bağlamasını güzel çalıyor, deyişler söylüyor. Halk müziğini seven birisi olduğunu sezdiğim için bu işe eşliği kabul ettim. Sanırım bu benim hatam idi. Hatasız bir insan gösterin. Yoksa konumuyla, yaptığı işlerle, bulunduğu pozisyonla alakam yok. Elinde bağlamayla yürüyen ve halk müziğini seven biri benim için. Ben siyasetçi değilim. Müziğim siyaset üstüdür. Kendi felsefesini içerir. O da ses ve sessizlik oluşmaktadır. Şu an ses bölümündeyim. Bu demek değil ki ben apolitik birisiyim. Devrimci bir tarafım var. Tırnaklarımızla buraya geldik."

Bodrum'un Gümüşlük Köyü'nde açmaya çalıştığı müzik okuluyla yaşananların ilişkilendirilmesinin kendini fazlasıyla üzdüğünü belirten Erkan Oğur, "Herhangi bir maddi beklenti karşılığında eşlik etmedim, böyle bir tarzım da yok. Beni rahatsız eden okul meselesinde insanların bilip bilmeden bir şeyler söylemesi. Derslerin verildiği yer, köyün eski okulu. Terkedilmiş, virane haldeydi. Burası bugün CHP belediyesine ait bir sanat merkezi olarak faaliyet gösteriyor. Ben oranın kiracısıyım. Benim ne malım ne başka bir şeyim. Borç içinde bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Orada eğitim yapıyoruz ancak zaten pandemi koşullarında da fazla bir şey yapılamıyor. Pandemi öncesinden beri sahne ve konser çalışmalarını bırakmıştım. Okul ve eğitim işine yönelmiştim. Kendi bestelerimi yapıyorum. Bazen film müziği teklifleri geliyor onları değerlendiriyorum. Son süreçleri böyle geçiriyorum" diyor.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin