Erdoğan New York'ta Yeni Türkevi açılışında konuştu: Daha adil bir sistem için çaba harcıyoruz

Birleşmiş Milletler (BM) 76. Genel Kuruluna katılmak üzere ABD'nin New York kentinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni Türkevi'nin açılışında konuştu. Erdoğan, "Daha adil bir sistem için çaba harcıyoruz" dedi. Erdoğan'ın ABD programında Biden ile görüşme bulunmuyor.

Google Haberlere Abone ol
Erdoğan New York'ta Yeni Türkevi açılışında konuştu: Daha adil bir sistem için çaba harcıyoruz

Birleşmiş Milletler (BM) 76. Genel Kuruluna katılmak üzere ABD'nin New York kentinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni Türkevi'nin açılışında önemli açıklamalarda bulunuyor. Geçen yıl açılması planlanan ancak koronavirüs nedeniyle açılışı ertelenen Yeni Türkevi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bugün açıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM 76. Genel Kurulu genel görüşmelerine katılmak üzere bulunduğu ABD'de Yeni Türkevi Binası Açılış Töreni'ne katıldı. Törende Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş dua etti.

İşte o konuşmalar:

Erdoğan'ın konuşmasının önemli satır başları ise şu şekilde:

-Bu binamız eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başta olmak üzere eski bakanlarımızdan İhsan Sabri Çağlayangil tarafından devletimize kazandırılan arsa üzerinde yükseldi.

-Türkiye BM'nin kurucu üyelerinden biri olarak uluslararası barış ve güvenliğin tesisi için gösterilen çabalara katkı sağlıyor.

-"Dünya 5'ten büyüktür" diyerek daha adil bir küresel yöntemi savunuyoruz.

-Milyonlarca mazlum göçmene kapılarımızı açarak daha adil bir sistemin hayata geçirilmesi için çaba harcıyoruz.

-Başarı hikayemizin sembollerinden birisi olarak inşaallah uzunca süre hizmet verecektir. ,

-ABD'de yaşayan vatandaşlarımıza, soydaşlarımıza yeni bir çatı olacak.

-Başkonsolosluk hizmetlerimiz burada daha iyi bir şekilde faaliyet gösterecektir.

-Türkevi binamızın kapılarının herkese açık olduğunun bir kez daha altını çiziyorum.

-New York'un örenek binalarından biri olacak Yeni Türkevi'nin ülkemize, ABD'ye ve Dışişleri Bakanlığına hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD ziyareti kapsamında yarın İngiltere Başbajanı Boris Johnson ile görüşecek. BM (Birleşmiş Milletler) üst düzey toplantıları ise yarın gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Başkanı Joe Biden ile bir görüşmesinin olup olmadığı ise henüz bilinmiyor.

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin