Erdoğan Kadına Şiddetle Uluslararası Mücadele programında: Bir kadının bile cinayete kurban gitmesine izin vermeyeceğiz!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü münasebetiyle İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen programa katıldı. Programda konuşan Erdoğan, kalkınma ilkelerine 'güçlü kadın' ilkesini yerleştirdiklerini açıkladı. Bir kadının bile cinayete kurban gitmeyeceğinin sözünü veren Erdoğan ardından terör örgütlerini hedef aldı.

Google Haberlere Abone ol
Erdoğan Kadına Şiddetle Uluslararası Mücadele programında: Bir kadının bile cinayete kurban gitmesine izin vermeyeceğiz!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü için stanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen programda konuştu.

"Hep söylediğim gibi kadın insanın yarısıdır. Kadınlara yapılan her bir yanlış uygulamayı doğrudan insanın eşrefi mahlukat sıfatına bir saldırı olarak görüyoruz."

"TEK BİR KADININ BİLE CİNAYETE KURBAN GİTMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ"

"Tek bir kadının bile şiddete uğramasına, hele hele cinayete kurban gitmesine asla rıza gösteremeyeceğimiz için bu mücadelenin çıtasını sürekli yükseltmek mecburiyetindeyiz. Hep söylediğim gibi, kadın insanın yarısıdır. Kadını dışlayan, kadına haksızlık yapan, kadına şiddet uygulayarak onurunu zedeleyen bir toplum, insan varlığının yarısından vazgeçmiş demektir. Böyle bir durum insanoğlunun kendi eliyle kendi sonunu hazırlaması anlamına gelecektir. Tarih boyunca olduğu gibi bugün de kadınlara yapılmış her bir yanlış uygulamayı doğrudan insanın eşrefi mahlukat sıfatına yönelik bir saldırı olarak görüyoruz.

Akıl, vicdan, ahlak ve izan sahibi hiçbir erkeğin de anne, eş, kardeş, evlat olarak hayatının her alanında ve anında yanında olan kadına karşı farklı bir yaklaşım sergilemesinin düşünülemeyeceğini anlatan Erdoğan, şunları söyledi:

"KALKINMA PLANLARIMIZA GÜÇLÜ KADIN İLKESİNİ YERLEŞTİRDİK"

"İnsanlığın varlığının ve geleceğinin şartı olan ailenin de toplumsal hayatın da temel direği kadındır. Bugün dünyadaki tüm ülkeler kalkınma vizyonlarının en önemli kısmını fark oluşturabilecekleri yegane alan olan kadınlar üzerine inşa etmektedir. Biz de işte bunun için kendi kalkınma planlarımızın merkezine güçlü kadın, güçlü aile, güçlü Türkiye ilkesini yerleştirdik. Kadınlarımızı insan onuruna uygun bir hayat sürebilmelerini teminin ötesinde hak, fırsat ve imkan adaleti esasına dayalı olarak hayatın her alanında kendilerine ve ülkelerine katkı sağlayan bireyler haline getirmek istiyoruz. Üstelik bu yaklaşımı kendi kadınlarımız yanında, bölgemizden, dostlarımızdan başlayarak tüm dünya kadınlarını kapsayacak şekilde sergiliyoruz."

Erdoğan, Türkiye'de bu doğrultuda çok önemli mesafe katettiklerini, henüz arzu edilen seviyeye gelinmediğini ama bunun elde edilen kazanımların görülmesine ve takdirinin beklenmesine mani olmadığını kaydetti.

"TERÖRİSTLERLE KOL KOLA DOLAŞANLAR MİLLLETİN TEMSİLCİSİ OLAMAZ"
Erdoğan açıklamalarında, "Terör örgütlerinin son dönemdeki saldırılarında hayatını kaybeden 8 vatandaşımızdan ikisi kadın öğretmendir. Bu vesile ile Arzu ve Ayşenur öğretmenimiz ile Aybüke öğretmenimizi rahmetle yad ediyorum.

Terör örgütleri söz konusu olduğu zaman Kandil'e kadar çıkan batılı STK'lar, Diyarbakır Annelerini ziyaret etmemişlerdir. Söz konusu Türkiye olunca timsah gözyaşları kabilindeki kınama mesajları dışında ne siyasetçilerden ne STK'lardan ne medyadan kayda değer bir ses çıkmıyor.

Genç kızlarımızı kandırıp dağlarda ölüme sürükleyen terör örgütünün parlamentodaki uzantılarını asla görmezden gelemeyiz.

Parlamentoya öyle ya da böyle girip dağlarda teröristlerle kol kola dolaşanlar, bu milletin temsilcisi olamaz.

Kadın ve çocuk katillerinin yakasına yapışmazsak, bırakınız ülkeyi yönetme sorumluluğumuzu, en temel insani vazifeyi yerine getirmiş olamayız." ifadelerini kullandı. 

"BİZ KİMİN KİM OLDUĞUNU GAYET İYİ BİLİYORUZ"

Onların demokrasi adına söyleyecekleri hiçbir söz kalmamıştır. Söyleyecekleri hiçbir cümle yoktur. Biz kimin kim olduğunu gayet iyi biliyoruz. Bunların neyin peşinde olduğunu gayet iyi biliyoruz. O yüzden bunların parlamento kürsüsünü fırsat görerek oradan kullandıkları cümleler ve ifadelerin bizim için hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur.

Burada kadın ve çocuk katillerinin yakasına yapışmazsak, bırakınız ülkeyi yönetme sorumluluğumuzu en temel insani vazifemizi yerine getirmiş olamayız. Parlamentoya öyle ya da böyle girip, ondan sonra teröristlerle kol kola, Kandil'de dağlarda dolaşanlar bu milletin oylarının temsilcisi olamaz.

Dolayısıyla 2023 seçimlerini bu anlamda çok çok önemli buluyorum. Ve 2023 seçimlerinde inanıyorum ki benim miletim Türk'üyle, Kürt'üyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Gürcüsüyle, Abazasıyla, Boşnağıyla sandıklarda bunlara en güzel demokratik cevabı verecektir.

"KALE İÇERİDEN FETHEDİLİR"

Unutmayın kale içeriden fethedilir. Bu kaleyi düşürmeyeceğiz, düşürmeyeceksiniz. Bu fetih 2023'te gerçekleştirilecektir.

Anayasamızda, yasalarımızda, uygulamalarımızda yaptığımız değişikliklerle kadına şiddete 0 toleransla yaklaşıyoruz. Terör örgütünün insan canına, özellikle de kadınlara yönelik saldırılarına aynı tepkiyi göstermenin boynumuzun borcu olduğuna inanıyoruz.

Hertürlü sapkınlık gibi ülkemizi kana bulayan bu kadın ve çocuk katili terör örgütünün de arkasında duranlar yaşanan vahşete, dökülen kana, işlenen insanlık suçuna ortaktır. İstiklal Caddesi'ndeki terör eylemini neyle izah edecekler? En ufak bir açıklamalarını duydunuz mu? Ne anamuhalefet ne yavrusu konuştu mu? Konuşacak sözleri yok da onun için. Bu bakımdan ben orada şehit edilen 3 yaşındaki yavrumuzun kanını yerde bırakmayalım derken, aynı zamanda sandıkta da bırakmayalım.

"TERÖR ÖRGÜTÜYLE OMUZ OMUZA DOLAŞANLARA İNŞALLAH 2023, BİR DERS YILI OLACAKTIR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütü kullanıyor, istismar ve tahrik ediyor diye kötü örneklere bakarak insani ve vicdani görevlerinden vazgeçmeyeceklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Ülkemizde misafir ettiğimiz çok büyük bir çoğunluğu kadın ve çocuktan oluşan mazlumları, mağdurları korumaya, yaşatmaya, geleceğe hazırlamaya devam edeceğiz. İşte particiklerden bir tanesi. Dün Gaziantep, oradan Karkamış'a geçmiş. Karkamış'ta kalkmış orada mülteci kardeşlerimizle ilgili birkaç laf etmeye kalkınca -tabii ferasetiyle konuşur benim halkım, benim milletim- 'Bugün bunun yeri değil, lütfen, bak Büyükşehir Belediye Başkanı dün buraya geldi, siz de bugün burada, lütfen siyaset yapmayın.' deyip kovdular ve o da gidip bir dükkana sığdı. Daha dur, bu iyi günleriniz, iyi günleriniz. Kadın ve çocuk katili bu terör örgütüyle omuz omuza, dirsek dirseğe dolaşanlara inşallah 2023, bir ders yılı olacaktır. Bunların riyakar tutumunu, muhataplarımızın yüzüne vurarak inşallah zafere hep beraber yürüyeceğiz. Sınırlarımızın ötesinde oluşturmakta olduğumuz güvenlik kuşağıyla aynı zamanda milyonlarca masum kadının ve çocuğun da hakkını müdafaa ediyoruz. İnşallah en kısa sürede bu kuşağı, batıdan doğuya tüm sınırlarımız boyunca tamamlayarak hem kendi vatandaşlarımızın hem oralarda yaşayan insanların geleceklerine güvenle bakabilmelerini sağlayacağız. Hiç endişeniz olmasın."

Kaynak: A.A
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin