Erdoğan ilk kez asgari ücrete dair net konuştu! Kafasındaki rakama dair sinyal verdi: Asgari ücrette şu ana kadar olmuşun çok üzerinde bir artış yapacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücrete ilişkin olarak "Halkımızı ezdirmeyeceğiz, kısa zamanda açıklayacağız. Bugüne kadar olmuş olanın çok çok üzerinde bir artış olacak" dedi.

Google Haberlere Abone ol
Erdoğan ilk kez asgari ücrete dair net konuştu! Kafasındaki rakama dair sinyal verdi: Asgari ücrette şu ana kadar olmuşun çok üzerinde bir artış yapacağız


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) düzenlenen grup toplantısı sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Elektrik, doğalgaz ve akaryakıt başta olmak üzere birçok alanda yapılan zamların gölgesinde bugün başlayan asgari ücret görüşmelerine değinen Erdoğan, "Halkımızı ezdirmeyeceğiz, kısa zamanda açıklayacağız. Bugüne kadar olmuş olanın çok çok üzerinde bir artış olacak" ifadesini kullandı.

 Yeni rakamı en kısa sürede açıklayacaklarını duyuran Cumhurbaşkanı, yüksek zammın istihdam kaybına yol açabileceği görüşüne tepki göstererek "Niye hep endişe üzerinden konuşuyorsunuz. Bu noktada toplumun yanlış yönlendirilmesine izin vermeyeceğiz" diye konuştu.

3600 ek göstergeye ilişkin soruyu da yanıtlayan Erdoğan "Ama' ile fakat' ile konuşmaya gerek yok. O da olacak" ifadesini kullandı.

Erdoğan ayrıca, uzman ve pratisyen hekimlere 2 bin 500 ila 5 bin lira arasında zam geleceğini duyurdu.

ZAMLARIN GÖLGESİNDE ASGARİ ÜCRET GÖRÜŞMELERİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 21 Ağustos 2020'de açıkladığı 'doğalgaz müjdesinin' üzerinden geçen süre zarfında, elektrik, akaryakıt ve doğalgaza toplam 35 kez zam yapıldı. Yalnızca elektrikte, 2018'den bu yana faturalar yüzde 122 civarında zamlandı.

 Asgari ücretin net 2 bin 825 lira olduğu Türkiye'de ekmeğe yönelik zamların ardından son olarak simit fiyatları 2.5 liradan 3.5 liraya yükseldi. 

Yoksulluk sınırı, DİSK ve TÜRK-İş'in verilerine göre 10 bin liranın üzerine çıktı. Uzmanlar, asgari ücretin yoksulluk sınırının yarısından az olmaması gerektiği konusunda hemfikir. 

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin