Ercüment Ovalı: 2 milyon doz aşı ürettik

Koronavirüs aşısı paylaşımlarıyla gündeme gelen Prof. Ercüment Ovalı, ekibiyle birlikte aşı ürettiklerini, son test için Amerika'dan gelecek hayvanları beklediklerini açıkladı. Ovalı, "2 milyon doz aşı ürettik" dedi.

Google Haberlere Abone ol
Ercüment Ovalı: 2 milyon doz aşı ürettik

Koronavirüs aşısı çalışmalarına ilişkin paylaşımlarıyla gündeme gelen ve haziran ayında sosyal medya hesabını kapatan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, yeni bir açıklama yaptı. Ovalı, 2 milyon doz aşı üretildiğini ve Ekim sonu gibi insan üzerindeki çalışmalara başlanabileceğini söyledi.

Ekibi ile birlikte yeni tip Koronavirüs'e (Kovid-19) karşı önleyici tedavi bulma çalışmaları yürüten Prof. Ercüment Ovalı'dan yeni bir açıklama geldi.

Yaklaşık 1 ay önce açıklamalarının tartışma yaratmasının ardından Twitter hesabını kapatan Ovalı, İHA'ya yaptığı açıklamada şubat ayı sonunda aşı çalışmalarını tamamlayacaklarını söyledi.

Ovalı açıklamasında, "2 milyon doz aşı ürettik. Testler devam ediyor. Türkiye'de yapılan hayvan testleri başarı ile tamamlandı. Son basamak hayvan testleri için Amerika'dan 22 Haziran'da deney hayvanları gelecekti ancak bir gecikme oldu. 10 Ağustos'ta deney hayvanları gelecek. Genetiği değiştirilmiş koronavirüs ile enfekte olabilen fareler gelecek. 1 ay üzerlerinde testler yapacağız. Ekim sonu gibi insan üzerindeki çalışmalara başlayabiliriz" ifadelerini kullandı.

Bakan Koca tepki göstermişti

Ercüment Ovalı’nın bu çıkışı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın tepkisini çekmişti. Yaşanılan bu gelişmelerin ardından bir süre sosyal medyada da gündem olan Ovalı, 15 Haziran’da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Sevgili dostlar. Sosyal medyayı sadece sizleri bilgilendirmek için kullanıyorum. Bir sonraki gelişmeye kadar tweet’imi bu gece yeniden kapatacağım. Görüşmek üzere. Saygılarımla” ifadelerini kullanmıştı.

Ercüment Ovalı bu açıklamalarının ardından günler sonra sessizliğini bozdu. İHA muhabirinin telefonla ulaştığı Prof. Dr. Ovalı, "2 milyon doz aşı ürettik. Testler devam ediyor. Türkiye'de yapılan hayvan testleri başarı ile tamamlandı. Son basamak havyan testleri için Amerika'dan 22 Haziran'da deney hayvanları gelecekti ancak bir gecikme oldu. 10 Ağustos'ta deney hayvanları gelecek. Genetiği değiştirilmiş korona virüs ile enfekte olabilen fareler gelecek. 1 ay üzerlerinde testler yapacağız. Ekim sonu gibi insan üzerindeki çalışmalara başlayabiliriz" ifadelerini kullandı. Aşı için Şubat ayını hedefini yineleyen Ovalı, Şubat ayı sonunda aşı çalışmalarını tamamlayacaklarını söyledi.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin