'Endemol Türkiye neden battı?'

Endemol'ün Türkiye organizasyonunda sular durulmuyor.

Google Haberlere Abone ol
'Endemol Türkiye neden battı?'

Endemol'ün Türkiye organizasyonu, zor günler yaşamaya devam ediyor. Son olarak şirkete ödenmeyen borçlarından dolayı haciz gelmişti. Hürriyet yazarı Cengiz Semercioğlu, Endemol Shine Türkiye'nin bu noktaya nasıl geldiğini kaleme aldı.Cengiz SEMERCİOĞLU / HÜRRİYETEndemol Türkiye neden battı?Endemol, Hollanda kökenli dünyanın en önemli format şirketlerinden biri...

Türkiye’de de “Big Brother”dan “Fear Factor”a, “Var mısın Yok musun”dan “Benzemez Kimse Sana”ya kadar pek çok formatı hayata geçirdiler.

Ama son zamanlarda yaşadıkları ekonomik kriz, parasını alan oyuncuların protesto gösterileri, mallarına gönderilen hacizlerle gündemde koskoca Endemol Türkiye...

Hollanda merkezin uzunca bir süredir Türkiye yönetiminden memnun olmadığı konuşuluyordu zaten sektörde.

Sonunda oyuncularına para ödeyemeyen yapımcı durumuna düştüler.

Geçen hafta “Dayan Yüreğim” dizisinin oyuncuları Ece Uslu, Cansel Elçin ve diğerleri sektörde alışık olmadığımız şekilde şirketin kapısına dayanıp, haklı olarak paralarını talep ettiler, protesto yaptılar.

Endemol bugüne kadar iyi giden bir 

yapım şirketiyken 

neden bir anda krizlerle anılır oldu?

Bunun nedenlerinden biri format şirketiyken, kontrolsüzce dizi yapımcılığına da soyunmaları...

“Paramparça”, “Kördüğüm”, “Kış Güneşi” gibi ünlü diziler, “Kaçma Birader”, “Dünyanın En Güzel Kokusu” filmlerini yaptılar.

Dizi işini yapamayacak kabiliyetleri yok değil elbette, Endemol 

gibi bir yapım şirketi de tutmayan birkaç iş yüzünden batmaz.

Öyleyse kontrolsüz büyümenin dışında geriye hangi neden kalıyor?

Elbette yönetim...

Endemol’ün Türkiye operasyonunun doğru yönetildiğini söylemek zor ne yazık ki...Yazının devamını BURADAN okuyabilirsiniz.Endemol Shine Türkiye CEO'su kendisini Twitter'dan savundu!Endemol'den açıklama: 'Endemol Shine Türkiye yönetiminde pek çok ciddi sorun tespit ettik'Endemol Shine Türkiye'ye haciz şoku!


Sıradaki Haber İçin Sürükleyin