Emniyet'ten milyonlarca araç sahibine kritik uyarı. Emniyet Genel Müdürlüğü tarih vererek uyardı. Cezası var

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), sürücülerin kış lastiği ve standartlara uygun lastik kullanımına dikkat çekerek trafik güvenliği açısından önemli olduğunu bildirdi. Kış lastiği ugulaması 1 Aralık'ta başlayıp 1 Nisan tarihinde son buluyor.

Google Haberlere Abone ol
Emniyet'ten milyonlarca araç sahibine kritik uyarı. Emniyet Genel Müdürlüğü tarih vererek uyardı. Cezası var

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, şehirlerarası seyahat edecek vatandaşların ve ticari araç sürücülerinin, kış lastiği ile standartlara uygun lastik kullanımı konusunda göstereceği hassasiyet ve dikkatin, trafiğin daha güvenli olmasını sağlayacağı belirtildi.

Açıklamada, kış lastiklerinin 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçlarda kullanılmasının zorunlu olduğu hatırlatıldı. Kamyon, çekici, tanker ve otobüslerde kış lastiği diş derinliğinin 4 milimetreden, kamyonet, minibüs ve otomobil türü araçlarda ise 1,6 milimetreden az olmaması gerektiği aktarılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Hava sıcaklığının 7 santigrat derecenin altına düştüğü durumlarda kış lastiği tercih edilmelidir. Hava basıncı her 10 santigrat derecede 1-2 PSI veya 0,07 ila 0,14 bar düşmektedir. Aracın önerilen lastik basıncı bulunmalı ve iki haftada bir lastik basıncı kontrol edilmelidir.”

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin