Emekli maaşlarına rekor artış Erdoğan'ın masasında. 2000 yılından sonra emekli olanlara İntibak Düzenlemesi mi geliyor? İşte TÜED Başkanı Kazım Ergün'ün Erdoğan'a gönderdiği emekli maaş artışı mektubu

2000 yılı sonrasında emekli olanların en büyük sorunlarından biri de maaş hesaplamasında kullanılan üç ayrı aylık bağlama oranının olması. 2000 tarihinden sonra emekli olanlar maaşlarının düşük olmasından yakınıyorlardı ve intibak düzenlemesinin bir an önce hayata geçmesi yönünde talepleri vardı. İşte bununla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a mektup yazıldı.

Google Haberlere Abone ol
Emekli maaşlarına rekor artış Erdoğan'ın masasında. 2000 yılından sonra emekli olanlara İntibak Düzenlemesi mi geliyor? İşte TÜED Başkanı Kazım Ergün'ün Erdoğan'a gönderdiği emekli maaş artışı mektubu

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 2000 yılından sonra emekli olanların aylıklarına intibak uygulanması talebiyle mektup gönderdi.

Mektupta 2000 öncesi emeklilerin intibakların yapıldığı ve bunlar arasındaki adaletsizliğin giderildiğine değinilirken "Bugün gelinen noktada, 2000 sonrası emeklilerimiz için de aynı durum söz konusudur. Anayasa Mahkememizin de ifade ettiği üzere çözüm ancak parlamentodan çıkarılacak bir intibak kanunuyla olabilecektir" ifadeleri yer aldı.

Ergün, mektubunda, emekli aylıkları hesaplanma yöntemlerinin bazı dönemlerde değişmesinin farklı tarihlerde emekli olan işçi ve Bağ-Kur emeklileri arasında aylık miktarları açısından eşitsizliğe yol açtığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Çalışma hayatı boyunca aynı sürede, aynı miktarda prim ödeyen ve aynı yaşta emekli olan; fakat emekli oldukları tarihler birbirinden farklı olduğu için aylık hesaplanma yöntemlerindeki değişiklikler sebebiyle aynı olmayan emekli aylıklarının eşitlenmesi, yani intibak konusu hala çözüm beklemektedir. Zatıalinizin katkılarıyla 2000 öncesi emeklilerimizin intibakları yapılmış ve bunlar arasındaki adaletsizlik takdirlerinizle giderilmişti. Bunun için emekli topluluğumuz olarak zatıalinize şükranlarımızı sunmuştuk. Bugün gelinen noktada, 2000 sonrası emeklilerimiz için de aynı durum söz konusudur. Anayasa Mahkememizin de ifade ettiği üzere çözüm ancak parlamentodan çıkarılacak bir intibak kanunuyla olabilecektir."

Mektubunda, emekli aylıklarının hesaplanmasında dikkate alınan üç döneme dair teknik bilgilere de yer veren Ergün, şu taleplerde bulundu:

"5510 sayılı kanun öncesinde iki karma sistemin uygulanması, aylıkların hesaplanmasında büyük bir eşitsizliğe neden olmamış, çalışma süresi uzadıkça emekli aylığını yükselten bir sistem uygulanmıştır. 5510 sayılı kanun ile getirilen sistem, çalışma süresi uzadıkça emekli aylığını azaltan bir uygulamaya dönüştürmüştür. Bu uygulamanın değişmesi, aynı durumda olanların aylıklarında eşitliğin sağlanması için kazançların güncellenmesi ve aylık bağlama oranlarında ortak bir sistem benimsenmelidir. Bu önerimiz, aynı zamanda 2000'li yılların intibakı olarak da görülmelidir. Ortalama prim kazançları, prim ödeme gün sayıları eşit olanlar tespit edilerek, emekli aylıklarındaki farklılıklara son verilmeli. Bu bakımdan, eşit kurallara göre emekli aylıkları yeniden hesaplanmalıdır."

Karabük Şube Başkanı da açıklama yaptı

Öte yandan TÜED Karabük Şube Başkanı Celal Bulut da, emeklilerin intibak, düşük maaş ve bunun gibi sorunların TBMM'deki bütçe görüşmelerinde giderilmesi için harekete geçti.

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Karabük Şube Başkanı Celal Bulut, emeklilerin intibak ve düşük maaş gibi sorunları ile ilgili dernek olarak ülke genelinde çalışmalar yaptıklarını söyledi.

TÜED Karabük Şube Başkanı Celal Bulut, Karabük Net Haber’e yaptığı açıklamada emeklilerin yıllardır mücadelesini verdiği intibak yasası ile ilgili gelişme kaydetmek, asgari ücretin altına düşen maaşların iyileştirilmesini sağlamak, KDV İade oranının yüzde dörtten, sekizlere çıkarılması ve bunun gibi sorunlarla ilgili afişler hazırladıklarını, kitapçık bastırdıklarını söyledi.

Bulut “TBMM’de şu an görülen bütçe görüşmelerinde emeklilerin bu sorunlarının giderilmesi için mecliste grubu bulunan partilerin il başkanlarını ziyaret ediyor ve dernek genel merkezimiz tarafından hazırlanan kitapçığı takdim ediyoruz. Önümüz seçim ve Türkiye de 14 milyona yakın emekli oyu var. Hele Karabük’te nüfusun yarısını emekli ile eşleri oluşturuyor. Emeklinin sorunlarına hangi siyasi parti eğilirse, seçim beyannamelerinde kim hangi parti emeklilerin bu sorunlarına yer verirse, emekli yüzünü oraya dönecektir.” diye konuştu.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin