Ekrem İmamoğlu duyurdu... İstanbul’da yeni Coronavirus tedbirleri!

İBB, Türkiye'de hızla yayılan Coronavirus salgınında en çok vakanın görüldüğü şehir olan İstanbul'da yeni alınan tedbirler kapsamında metro seferlerinin yeniden planlanması Pandemi Kurulu’na sunuldu ve İl Hıfzıssıhha Kurulu’nu bilgilendirdi.

Google Haberlere Abone ol
Ekrem İmamoğlu duyurdu... İstanbul’da yeni Coronavirus tedbirleri!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Coronavirus tedbirleri kapsamında metro seferlerinin yeniden planlanmasını Pandemi Kurulu’na sundu ve İl Hıfzıssıhha Kurulu’nu bilgilendirdi. Alınan kararları duyuran İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, metro seferlerinin Pazartesi gününden itibaren 21.00’de sona ereceğini, füniküler ve nostaljik tramvay seferlerinin durdurulacağını açıkladı.

İstanbul'da günde 2 milyondan fazla yolcu taşıyan metro ve tramvaylarda, Coronavirus salgını sonrası 2 Nisan 2020 Perşembe günü verilerine göre yolcu sayısı 242 bin 872'ye kadar düştü.

Yolcu sayısında yaşanan yüzde 90'a varan bu düşüş sonrasında İçişleri Bakanlığı genelgesinde yer alan “kapasitenin yüzde 50'si oranında yolcu kabul edilmesi” kriteri daha ileri taşınıyor.

İBB iştiraki Metro İstanbul AŞ, seferleri yolcu yoğunluğunu yüzde 25'i aşmayacak şekilde planladı.

FÜNİKÜLER VE NOSTALJİK TRAMVAY SEFERLERİ DURDURULUYOR

İBB'nin önerileri Pandemi Kurulu'na sunuldu ve İl Hıfzıssıhha Kurulu bilgisiyle kamuoyuna duyuruldu.

Yeni planlamayı İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medya mesajıyla İstanbullulara duyurdu.

Metro seferlerinin 6 Nisan Pazartesi’den itibaren 06:00 – 21.00 saatleri arasında yapılacağını açıklayan Ekrem İmamoğlu, diğer kararlar ile ilgili şunları yazdı:

* Moda, İstiklal Caddesi tramvayları ile Kabataş-Taksim Finüküler hattı seferleri durdurulacaktır.

* Metro istasyonlarında acil aydınlatma sistemine geçilecektir.

İBB, yolcuların sağlığı ve konforu için Güvenlik İzleme Merkezi'nde yer alan 6 bin 371 kamera ile istasyon ve araçları izleyerek günün her saati araçlar maksimum yüzde 25 doluluk oranında tutacak.

Bu süreçte yolculara güvenli bir yolculuk ortamı sağlayabilmek adına istasyon ve araçlarda temizlik ve dezenfektasyon önlemleri artırıldı.

Yolculara sosyal mesafe kuralını hatırlatmak amacıyla araçlarda birer koltuk boş bırakacak şekilde oturmaya yönlendirecek bilgilendirme etiketleri yerleştirildi.

TÜRKİYE’DEKİ CORONA TABLOSU

Türkiye’deki toplam corona vaka sayısı 23 bin 934 olarak kayıtlara geçti.

Toplam 501 kişinin vefat ettiği belirtilirken, bin 311 hastanın yoğun bakımda olduğu ifade edildi.

Toplam entübe hasta sayısı 909 olurken 786 kişinin iyileştiği bildirildi.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin